Většina lidí, kteří se infikovali v poslední době, se uzdravila doma. Míra hospitalizací je ve srovnání s předchozí vlnou epidemie nemoci covid-19 v dubnu a v květnu ani ne poloviční.

Řada indických států v reakci na nynější vlnu nákazy zpřísnila opatření a zavedla noční či víkendové zákazy vycházení. Desítky tisíc hinduistických věřících se ale již shromáždily na březích řeky Gangy k páteční a sobotní posvátné koupeli, uvedla agentura Reuters. Rituál je pořádán ve státě Bangla (Západní Bengálsko), který registruje po státě Maháráštra největší počet případů.

"Dav by mohl narůst na 800.000 až milion lidí. Snažíme se dodržovat všechna covidová nařízení," prohlásil ministr státu Bangla pověřený organizací festivalu. "Již jsme zařídili, že posvátná voda bude rozprašována z dronů, aby nevznikaly tlačenice... ale sádhuové trvají na tom, že se v řece smočí. V tom jim nemůžeme bránit," dodal.

Podobný velký náboženský svátek na severu Indie pomohl loni v rozšíření koronavirové varianty delta, kterou se v Indii infikovaly miliony lidí a desítky tisíc jich po nákaze zemřely, připomněla agentura Reuters. Lékaři podali odvolání k soudu státu Bangla, aby zvrátili soudní rozhodnutí, kterým byla letošní koupel v Ganze povolena.

Od počátku pandemie v Indii, která má téměř 1,4 miliardy obyvatel, onemocnělo covidem 36,07 milionu lidí, což je nejvíc po Spojených státech. Za poslední den po nákaze koronavirem zemřelo 442 osob, celkový počet zemřelých tak stoupl na 484.655.