reklama

Informovala o tom agentura ANSA. "Je to žena původem z Bergama, která přijela do Palerma se skupinou přátel ještě předtím, než byla v Lombardii vyhlášena pohotovost," řekl sicilský guvernér Nello Musumeci.

Turistka je nyní na infekčním oddělení palermské nemocnice Cervello, v karanténě jsou i všichni ostatní členové výpravy a lidé, s nimiž žena přišla v posledních dnech do styku.

"Neprožíváme žádnou katastrofu, ale stav nouze, který dokážeme řešit. Přijímáme přiměřená opatření, abychom epidemii omezili," uvedl dnes na tiskové konferenci premiér Giuseppe Conte. Podle něj vláda zvažuje, jak přesně budou vypadat podpůrná opatření pro podniky a průmyslová odvětví, která epidemie nejvíce zasáhne.

Ministr zdravotnictví Roberto Speranza se má dnes odpoledne sejít se svými kolegy ze sousedních zemí a také s ministry z Německa a Chorvatska. Má s nimi probrat plány italské vlády a koordinovat případná další opatření proti šíření koronaviru. Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes uvedla, že kroky přijaté italskými úřady považuje za dostatečné a že podle ní pomohou postup viru zpomalit.

Nejpřísnější opatření kvůli šíření koronaviru dál platí v regionech Lombardie, Benátsko, Piemont, Emilia Romagna, Furlánsko-Julské Benátky, Ligurie a Trident-Horní Adiže na severu země. Jsou tam uzavřené školy, muzea, divadla a kina, někde nefungují ani restaurace a bary, nesmějí se konat akce s velkým množstvím účastníků včetně sportovních. V lombardských a benátských kostelích se neslouží mše, pohřební a svatební obřady se smějí konat jen s omezeným počtem účastníků. Ruší se i venkovní trhy. Ministryně školství Lucia Azzolinaová oznámila, že žádná italská škola nesmí až do 15. března pořádat výlety po Itálii ani do zahraničí.

zdroj: YouTube

O víkendu se nekonaly ani zápasy první fotbalové ligy, podle ministra sportu Vincenza Spadafory zřejmě další utkání zrušena nebudou, na stadionech se však bude hrát bez diváků.

Z téměř tří stovek potvrzených nemocných pocházejí více než dvě třetiny z Lombardie, 42 nakažených je v sousedním regionu Benátsko a 23 v regionu Emilia Romagna. První nemocné dnes ohlásilo rovněž Toskánsko: nemocnice ve Florencii ošetřuje podnikatele, který se zřejmě koronavirem nakazil při cestě do Asie, další nakažený je po cestě do Lombardie ve městě Pistoia.

Zemřelo sedm nemocných, nejmladšímu bylo 62 let. Všechny oběti byly v pokročilém věku a trpěly dalšími závažnými zdravotními problémy, proto podle listu Corriere della Sera nelze s jistotou určit, zda nákaza koronavirem byla příčinou úmrtí nebo jen přispěla k fatálnímu zhoršení zdravotního stavu.

V okolí lombardského města Codogno v provincii Lodi je nařízena karanténa pro obyvatele 11 měst a obcí s více než 50.000 obyvateli. Policie dnes oznámila, že zasaženou oblast bude střežit ještě přísněji a počet kontrolních stanovišť zvýšila z 15 na 35.

reklama