reklama

Ve čtvrtek italské ministerstvo zdravotnictví hlásilo 23.477 případů nákazy a 555 úmrtí, dnes bylo infikovaných 22.211. Ještě ve středu byla bilance příznivější - něco přes 16.000 infikovaných.

V Itálii, která má 60 milionů obyvatel, se od února koronavirem nakazilo už více než 2,22 milionu lidí. Stejně jako v mnoha dalších zemích Evropské unie už ale italští zdravotníci zahájili očkovací kampaň: vakcínu firem Pfizer/BioNTech k dnešnímu dni dostalo přes 34.000 lidí. Až do neděle v zemi platí přísná opatření včetně uzavření restaurací a omezení pohybu, která vláda přijala kvůli obavám z šíření viru při setkávání lidí během svátků.

Turecké ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že za 24 hodin přibylo přes 12.000 nakažených a 212 úmrtí. Celkový počet infikovaných je v 82milionové zemi stejný jako v Itálii - 2,22 milionu. Dnešním dnem v Turecku začala čtyřdenní celostátní karanténa, která platí až do brzkých ranních hodin 4. ledna.

Turecko je další zemí, kde se objevila mutace koronaviru známá pod označením B.1.1.7. Ta se šíří zejména v Británii a podle tamních vědců je až o 70 procent nakažlivější. Testy ji zatím odhalily v řadě evropských zemí, ale i v Austrálii, Kanadě, Japonsku nebo na Filipínách.

reklama