Především subvarianta omikronu BA.5 se v Japonsku začala rychle šířit začátkem července. Dnešní rekord 250.403 případů překonal 3. srpen, kdy přibylo 249.800 nakažených. Rekordní přírůstky dnes hlásilo 20 ze 47 japonských prefektur.

Premiér Kišida na dnešní tiskové konferenci řekl, že doufá, že personální změny, které provedl ve vládě, "vydláždí cestu ke stabilní správě země" v době největších výzev, kterým Japonsko čelilo od druhé světové války. Kišida hovořil o inflaci, ruské válce na Ukrajině, napětí v Tchajwanskému průlivu a pandemii koronaviru.

Premiér také oznámil, že Japonsko zmírní koronavirové kontroly na hranicích na úroveň partnerských zemí skupiny velkých světových ekonomik G7.

Od října by mohlo Japonsko začít lidem očkovaným alespoň dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19 nabízet očkování cílené proti variantě omikron. Vakcína je kombinací již existujících látek a produkují ji společnosti Pfizer a Moderna, které se podle japonských médií budou brzy ucházet o schválení látky v Japonsku.

reklama