"Ačkoliv je severokorejský jaderný program hrozbou nejen pro bezpečnostní nás a severovýchodní Asie, dveře dialogu zůstávají otevřené, abychom mohli vyřešit tyto hrozby mírovou cestou," řekl Jun po převzetí úřadu.

"Pokud se Severní Korea skutečně vydá na cestu ke kompletní denuklearizaci, jsme připraveni spolupracovat s mezinárodní komunitou na přípravě odvážného plánu, který široce posílí severokoejskou ekonomiku a zlepší kvalitu života jejích lidí," dodal.

Jonovy inaugurace se ze zahraničních hostů zúčastnil například první gentleman USA Douglas Emhoff či japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši. Na ceremoniál přijel rovněž zvláštní vyslanec čínského prezidenta Si Ťin-pchinga Wang Čchi-šan.

Jun býval nejvyšším jihokorejským prokurátorem, než se dostal do sporu s vládou nyní již bývalého prezidenta Muna. Loni v březnu z funkce odstoupil a stal kandidátem opozice v prezidentských volbách, které nakonec těsně vyhrál.

Mun se za své vlády snažil se střídavým úspěchem rozproudit diplomatická jednání se Severní Koreou, podle pozorovatelů lze ale nyní za Junovi vlády očekávat tvrdší postoj Soulu vůči Pchjongjangu založený spíše na nátlaku. Jun dal rovněž najevo, že chce posílit vztahy se Spojenými státy.

Do Jižní Koreje zamíří 20. května americký prezident Joe Biden, který bude jednat s Junem před svou cestou do Japonska.