Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kalifornii zuří další obří požár, zachvátil přes 225 čtverečních kilometrů

požár
požár
Foto: Pixabay

V kopcích na severu Kalifornie hasiči bojují s lesním požárem, který se po pátečním vypuknutí v nejlidnatějším americkém státě rychle rozrostl do největšího ohně letošního roku. Požářiště v neděli večer zůstávalo zcela nezabezpečené, oblast muselo opustit asi 2000 lidí a oheň už si vyžádal dvě oběti, napsala agentura AP.

Požár nazvaný McKinney se rozhořel ze zatím neznámé příčiny v pátek odpoledne. Hoří v řídce zalidněné části okresu Siskiyou jen několik kilometrů jižně od hranic Kalifornie s Oregonem. Podle hlášení agentury Cal Fire, která koordinuje boj proti požárům, už oheň k 19:30 SELČ spálil území o rozloze 225 kilometrů čtverečních.

Kancelář šerifa okresu Siskiyou uvedla, že v neděli nalezla těla dvou lidí v autě, které stálo v cestě ohni.

Americká média hovoří v případě McKinney o "explozi ohně" ještě větší než v případě požáru Oak o týden dříve, který se rozhořel v centrální části Kalifornie poblíž Yosemitského národního parku. Toto ohnisko se hasičům aktuálně daří dostávat pod kontrolu poté, co se za několik dní rozrostlo na necelých 80 čtverečních kilometrů.

Ačkoli McKinney zatím hoří zcela nekontrolovaně a podle kalifornského guvernéra Gavina Newsoma už zničil vícero obydlí, déšť v noci na dnešek minimalizoval jeho šíření. Vegetace v oblasti je ale i nadále extrémně suchá a k rychlému šíření plamenů mohou brzy přispět bouřky se silným větrem a blesky, které zažehnou další menší požáry.

"Porost je tak suchý, že blesk to může celé zažehnout," řekla mluvčí Lesní správy USA Adrienne Freemanová. Dodala, že bouřky zpravidla provází "nevyzpytatelný" vítr, který může plameny hnát do různých stran. Meteorolog Brad Schaaf nicméně deníku The New York Times řekl, že kouř stoupající z požářiště by mohl způsobit pokles teplot a potažmo zmírnit některé faktory přispívající k šíření plamenů.

Newsom v okrese Siskiyou vyhlásil stav nouze. Místa zasažená požárem podle úřadů opustilo nejméně 2000 obyvatel nebo turistů, kteří zdolávali známou dálkovou trasu Pacific Crest Trail.

Požár McKinney vypukl v době, kdy má Kalifornie před sebou ještě měsíce svého "období ohňů". Stát se podobně jako velká část amerického západu potýká s dlouhodobým nedostatkem vláhy a nárůstem teplot, což zvyšuje riziko šíření plamenů. Experti tento vývoj považují za součást globálních klimatických změn poháněných skleníkovými plyny uvolňovanými při lidských činnostech.

Témata:  požáry v USA požáry

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy