Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Kongsbergu se uskutečnila smuteční bohoslužba za oběti útočníka s lukem

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixmac

V Kongsbergu se dnes uskutečnila smuteční bohoslužba za pět obětí útoku Dána, který v tomto norském městě ve středu vraždil lukem a šípy i dalšími zbraněmi. Pietního aktu se zúčastnil také norský korunní pár - princ Haakon a princezna Mette-Marit, napsala agentura DPA.

Sedmatřicetiletý Espen Andersen Braathen, který má dánskou matku a norského otce a v Kongsbergu dlouhodobě žije, ve středu večer na několika místech v centru města zabil čtyři ženy a jednoho muže ve věku od 50 do 70 let, další tři lidi zranil. Ještě ve středu byl zadržen a předběžně obviněn.

Norská policie přesný motiv činu stále vyšetřuje. Přednostně pracuje s hypotézou, že útok souvisí se špatným duševním stavem předpokládaného pachatele. Braathen se před několika lety na videu přihlásil k islámské víře, policie však v sobotu vyjádřila pochybnosti o tom, zda bral svůj obrat na islámskou víru vážně.

Norská tajná služba PST dostala první informace o muži v roce 2015. Informace o něm pak předala sociálním službám. Deník VG napsal, že se PST domnívala, že muž může v zemi podniknout málo propracované útoky za použití jednoduchých zbraní. Tajná služba tvrzení listu nekomentovala. Norský tisk vyjádřil pochybnosti, zda policie jednala v den útoku dostatečně rychle.

Témata:  střelba v Norsku církev

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:42

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.