Českou delegaci v Madridu vede premiér Petr Fiala, provázený ministryní obrany Janou Černochovou a ministrem zahraničí Janem Lipavským.

Prezidenti a premiéři budou dnes také jednat o postoji vůči Číně.

V úterý večer padly turecké výhrady blokující přijetí Finska a Švédska do NATO, a to po podpisu společného memoranda. Aliance tak nyní obě skandinávské země pozve, aby se k ní připojily, vstup budou muset schválit také parlamenty všech stávajících třiceti členských států.

Premiér Fiala ještě před úterním odletem z Prahy zopakoval, že Česko plně podporuje vstup Finska a Švédska do aliance. Zároveň potvrdil, že Česká republika je pro silnou a dlouhodobou vojenskou přítomnost na východním křídle NATO.

"Summit se odehrává ve zlomové, historické době. Budeme jednat proto také o nové strategické koncepci NATO, tedy plánu, jak NATO připravit na novou bezpečnostní realitu. Za Českou republiku vítám, že v návrhu strategické koncepce je zmíněn jasný přístup k Rusku a k Číně," řekl premiér. Na summitu chce také ujistit partnery, že Česko plánuje dosáhnout obranného rozpočtu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu.