V Německu se za poslední týden vyskytlo v průměru 201,1 nových případů nákazy covidem-19 na 100.000 obyvatel, nejvíce od začátku pandemie. Předchozí rekord 197,6 je z loňského 22. prosince, kdy vrcholila druhá vlna pandemie.
Německo za poslední den zaznamenalo 15.513 nových případů. O vývoji pandemie informovala agentura DPA s odvoláním na dnešní ranní údaje Institutu Roberta Kocha (RKI), který pandemii dlouhodobě sleduje.
Na rozdíl od loňského roku je letos velké procento obyvatel Německa naočkovaných, což by většinu nakažených mělo chránit před těžkým průběhem nemoci. Přesto se zdravotníci obávají, že pokud počty nově nakažených porostou stejným tempem jako v posledních dnech, počty hospitalizovaných na jednotkách intenzívní péče by mohly v řádu týdnů stoupnout i na dvojnásobek.
Za poslední den po nákaze covidem-19 zemřelo 33 lidí, celková bilance od počátku pandemie je 96.558 obětí. Celkový počet nakažených je 4,78 milionu lidí. Pandemická situace je nejhorší ve spolkových zemích sousedících s Českem.
Sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP), kteří připravují budoucí koaliční vládu, se dohodli na návrhu zákona o opatřeních proti covidu-19. Jeho součástí je opětovný přístup k bezplatným antigenním testům pro všechny obyvatele. Německo přestalo testy proplácet na počátku října, což bylo vnímáno jako ekonomické rozhodnutí a snaha zvýšit tlak na neočkované.
Součástí návrhu je také povinné potvrzení o bezinfekčnosti na pracovišti, které je možné doložit očkováním, potvrzením o prodělání infekce či testem. Koaliční strany chtějí v návrhu zákona zakotvit soubor karanténních opatření proti covidu-19, a to podle aktuální epidemické situace. Výslovně uvedeny jsou mimo jiné povinné nošení roušek, dodržování odstupu, povinnost doložení bezinfekčnosti ve veřejných prostorách, postup při zpracování kontaktních údajů o zákaznících a hostech či povinné hygienické koncepty pro poskytovatele služeb. Návrh naopak nezmiňuje uzavírky škol, obchodů a podniků.
Návrh zákona souvisí s 25. listopadem, kdy v Německu skončí takzvaný epidemický stav celostátního významu, který platí od března 2020. Konec tohoto nouzového stavu, který byl kvůli řízení epidemie vyhlášen, neznamená konec epidemických opatření, ale konec mimořádných pravomocí vlády. Hlavní slovo tak opět budeme mít Spolkový sněm. Návrhem zákona se ve čtvrtek budou poslanci zabývat, konečné schválení se očekává v nadcházejícím týdnu.
Související
19. listopadu 2024 15:42
19. listopadu 2024 9:30
15. listopadu 2024 16:36
7. listopadu 2024 20:11
22. října 2024 17:22