V Itálii odhalila variantu omikron laboratoř v Miláně. "Pozitivní vzorek byl odebrán pacientovi z Mosambiku," uvedl v prohlášení Italský zdravotnický ústav. "Pacient a členové jeho rodiny jsou v dobrém zdravotním stavu," dodal.

Úřady v rakouské spolkové zemi Tyrolsko oznámily, že mají podezření na variantu omikron u člověka, který se vrátil z jižní Afriky a měl pozitivní test na koronavirus. Nakažený se od návratu před třemi dny zdržoval téměř výhradně doma a v současné době nemá žádné příznaky, sdělily úřady.

Německo také prověřuje další podezření na nákazu omikronem v západoněmeckém Hesensku. U člověka, který se vrátil z Jihoafrické republiky, bylo detekováno několik mutací typických pro omikron, napsal dnes na twitteru hesenský ministr sociálních věcí Kai Klose.

Člověk, u kterého panuje podezření na infekci novou variantou koronaviru, byl plně očkován proti nemoci covid-19. Na letiště ve Frankfurtu nad Mohanem přiletěl dotyčný 21. listopadu, během týdne se u něj rozvinuly příznaky covidu a nechal se otestovat. Teď je doma v izolaci. Výsledky sekvenování by mohly být v několika příštích dnech, uvedla agentura DPA.

Klose zároveň vyzval všechny lidi, kteří přicestovali v posledních několika týdnech z Jihoafrické republiky, aby omezili sociální kontakty a podstoupili testy.

O nové variantě koronaviru pod vědeckým názvem B.1.1.529 informovala ve čtvrtek jako první Jihoafrická republika (JAR). Světová zdravotnická organizace (WHO) variantě v pátek přiřadila název omikron a označila ji za znepokojivou.

Omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené riziko reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami.

Německo v pátek kvůli nové variantě koronaviru zařadilo JAR a dalších sedm zemi z jihu afrického kontinentu za oblasti s mutacemi. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a zasaženými oblastmi, na navrátilce pak čekají dva týdny karantény bez ohledu na očkování. Zařazení osmi jihoafrických zemí je podle Institutu Roberta Kocha (RKI) formálně účinné od půlnoci na neděli. Úřad nicméně upozornil, že zdravotnické úřady mohou povinnou karanténu vyhlásit okamžitě. Učinilo tak již Bavorsko pro cestující z Kapského Města, jejichž letecký spoj v pátek večer přistál v Mnichově.

Podle mluvčí bavorského ministerstva zdravotnictví měli dva lidé z letu do Mnichova pozitivní test na koronavirus a oba jsou v izolaci. Zatím není jasné, o jakou variantu koronaviru se jedná; i v tomto případě jsou vzorky sekvenovány, napsala agentura DPA.

Vstup na svá území v posledních dvou dnech kvůli nové variantě koronaviru, jejíž výskyt potvrdila i Česká republika, omezila řada zemí světa. Švýcarsko na seznam rizikových zemí zařadilo i Česko. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na twitteru uvedl, že od dnešních 20:00 budou muset občané ČR bez ohledu na očkování při vstupu do Švýcarska předložit negativní test a nastoupit desetidenní karanténu.