Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu padl pětiletý trest kvůli únosu vietnamského funkcionáře

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: INT

K pěti letům odnětí svobody byl dnes v Berlíně odsouzen Vietnamec za to, že v roce 2017 tajným službám své země pomohl z německé metropole unést podnikatele a bývalého komunistického funkcionáře Trinh Xuan Thanha. Dvaatřicetiletý Vietnamec, jehož trest je zatím nepravomocný, byl loni v dubnu zatčen v Praze, a v červnu pak předán do Německa, připomíná agentura DPA.

Thanh byl unesen za bílého dne z centra Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl odsouzen k doživotnímu trestu za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že se podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, do země vrátil dobrovolně. Berlín to rezolutně odmítá.

Dnes odsouzený muž se podle soudu na akci vietnamských tajných služeb, která výrazně zhoršila vztahy Berlína a Hanoje, vědomě podílel, a je proto vinen jak z nelegální činnosti ve prospěch cizí tajné služby, tak z nápomoci k omezení osobní svobody. Vietnamec se během tříměsíčního procesu nevyjádřil z obžalobě, podle níž Thanha mimo jiné před únosem špehoval. Jeho obhájci požadovali, aby byl zproštěn viny.

V prvním německém procesu týkajícím se případu byl v roce 2018 ke třem letům a deseti měsícům odnětí svobody odsouzen další Vietnamec, který si v Praze půjčil mikrobus, jenž byl pak použit k únosu.

Na případu únosu bylo pikantní i to, že Thanha podle německých úřadů do vlasti transportovalo slovenské vládní letadlo, které poskytla Bratislava na základě vietnamské žádosti.

Témata:  Německo soudy policie Německo

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.