







Thanh byl unesen za bílého dne z centra Berlína společně s jednou ženou, která ho doprovázela. Později se objevil ve Vietnamu, kde byl odsouzen k doživotnímu trestu za zpronevěru. Hanoj tvrdí, že se podnikatel a funkcionář, který předtím v Německu usiloval o azyl, do země vrátil dobrovolně. Berlín to rezolutně odmítá.
Dnes odsouzený muž se podle soudu na akci vietnamských tajných služeb, která výrazně zhoršila vztahy Berlína a Hanoje, vědomě podílel, a je proto vinen jak z nelegální činnosti ve prospěch cizí tajné služby, tak z nápomoci k omezení osobní svobody. Vietnamec se během tříměsíčního procesu nevyjádřil z obžalobě, podle níž Thanha mimo jiné před únosem špehoval. Jeho obhájci požadovali, aby byl zproštěn viny.
V prvním německém procesu týkajícím se případu byl v roce 2018 ke třem letům a deseti měsícům odnětí svobody odsouzen další Vietnamec, který si v Praze půjčil mikrobus, jenž byl pak použit k únosu.
Na případu únosu bylo pikantní i to, že Thanha podle německých úřadů do vlasti transportovalo slovenské vládní letadlo, které poskytla Bratislava na základě vietnamské žádosti.