reklama

Zákaz nočního vycházení podpořila většina poslanců. Před hlasováním si ale vymohli, aby vláda jeho začátek z původně plánovaných 20:30 přesunula na 21:00. Opatření má platit do 9. února a za jeho porušení bude hrozit pokuta až 95 eur (téměř 2500 Kč).

Proti návrhu se stavěla v parlamentu hlavně pravicově populistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Podle ní je opatření nepřiměřené a není jasné, zda bude mít na šíření viru nějaký účinek. "Na základě rozkazu Marka Rutteho budeme doma uvěznění," řekl dnes Wilders.

Od soboty bude možné v Nizozemsku mezi 21:00 a 04:30 vycházet jen ze závažných důvodů. Lidé budou moci k lékaři, pracovníci z klíčových profesí budou moci do práce. Výjimku dostali také majitelé psů, kteří je budou moci venčit i v noci.

Agentura Reuters upozornila, že právě kvůli výjimce pro venčení psů už vznikají skupiny lidí, kteří si chtějí psy půjčovat. Obrovský zájem zaznamenal také web, který hledá dobrovolníky na venčení psů starých a nemocných lidí. "Běžně dostáváme tak deset nabídek týdně, ale od úterního oznámení plánu na noční zákaz vycházení jsme jich obdrželi tři sta," uvedla Jos van Prooijenová, která web založila.

V Nizozemsku, které má 17 milionů obyvatel, se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala podle americké Univerzity Johnse Hopkinse u více než 945.000 lidí. Přes 13.000 lidí s covidem-19 v zemi zemřelo.

Počty nových případů nákazy koronavirem se v posledních týdnech trvale snižovaly. Odborníci ale varovali, že začnou opět strmě růst, pokud vláda dál nezpřísní opatření. Už od 15. prosince v Nizozemsku platí plošná uzávěra.

Koronavirus a boj s ním je v Nizozemsku také hlavním tématem předvolební kampaně. Parlamentní volby se budou konat 17. března. Rutteho vláda minulý týden kvůli aféře s přídavky na děti podala demisi, zemi ale povede jako kabinet v demisi až do voleb. Podle průzkumů veřejného mínění premiérova Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) ve volbách nicméně s výrazným náskokem zvítězí.

reklama