reklama

Soud jim vyměřil tresty 26 měsíců odnětí svobody, většinu trestu už si tedy odpykali. Třetího muže soud v nepřítomnosti odsoudil na 30 měsíců a vystavil na něj zatykač za organizaci cíleného a plánovaného útoku. O týden starém verdiktu dnes informoval deník Le Monde.

Aun Nekoová, kritička thajské armády a krále a transgenderová žena, trávila v Paříži čas se svými přáteli, v několika případech rovněž politickými uprchlíky z Thajska, když ji napadla dvojice velkých svalnatých mužů s kapucemi na hlavě. Rány sklidil i hudebník Nitchivat Vannasiri, který se jí snažil pomoci. Útočníci se dali na útěk, napadení zavolali policii a přítel Nekoové je pronásledoval. O několik minut později policie oba útočníky zadržela, když se snažili ukrást skútr.

Vyšetřování ukázalo, že útok byl předem naplánovaný a nejspíš spáchaný na objednávku. Odsouzení Češi Jakub Hošek (26 let) a Daniel Vokál (28 let) se oba věnují smíšeným bojovým uměním MMA. Podle policie jejich cestu zorganizoval a letenky koupil třetí Čech, Petr Donátek, zakladatel školy bojových umění.

Donátek podíl na útoku odmítá, tvrdí, že byl pouhý turista. Hošek se vyšetřovatelům přiznal, měl za napadení dostal 50.000 korun a Donátek měl podle něj útok natočit jako důkaz, píše Le Monde.

Podle informací Českého rozhlasu se Donátek snažil po útoku své přátele, kterým údajně v Paříži domlouval boxerské zápasy, vyhledat, ale bezúspěšně. První informace se objevily až po třech dnech, když už byl na cestě zpět do vlasti, píše server iRozhlas.

„Mohu potvrdit, že tento muž (Donátek) byl zadržen na základě evropského zatýkacího rozkazu, a to dne 5.10. 2020. Nicméně soud tehdy nevyhověl naší žádosti o vzetí do předběžné vazby a předávací řízení bylo vedeno na svobodě,“ uvedla pro Český rozhlas mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Podle Nekoové si útok na ni objednal přímo Bangkok za její kritiku krále a armády. V minulosti již mladá žena dostala četné výhrůžky na sociálních sítích. Kritika monarchie je v Thajsku trestný čin, Nekoová proto po převratu v roce 2014 uprchla přes Laos do Francie, kde dostala v roce 2015 politický azyl.