Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Paříži odsoudili tři Čechy za napadení thajské politické uprchlice

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Soud v Paříži odsoudil tři Čechy za napadení thajské politické uprchlice Aun Nekoové v pařížské kavárně v listopadu 2019. Policie dva Čechy krátce po útoku dopadla a umístila je do preventivní vazby.

Soud jim vyměřil tresty 26 měsíců odnětí svobody, většinu trestu už si tedy odpykali. Třetího muže soud v nepřítomnosti odsoudil na 30 měsíců a vystavil na něj zatykač za organizaci cíleného a plánovaného útoku. O týden starém verdiktu dnes informoval deník Le Monde.

Aun Nekoová, kritička thajské armády a krále a transgenderová žena, trávila v Paříži čas se svými přáteli, v několika případech rovněž politickými uprchlíky z Thajska, když ji napadla dvojice velkých svalnatých mužů s kapucemi na hlavě. Rány sklidil i hudebník Nitchivat Vannasiri, který se jí snažil pomoci. Útočníci se dali na útěk, napadení zavolali policii a přítel Nekoové je pronásledoval. O několik minut později policie oba útočníky zadržela, když se snažili ukrást skútr.

Vyšetřování ukázalo, že útok byl předem naplánovaný a nejspíš spáchaný na objednávku. Odsouzení Češi Jakub Hošek (26 let) a Daniel Vokál (28 let) se oba věnují smíšeným bojovým uměním MMA. Podle policie jejich cestu zorganizoval a letenky koupil třetí Čech, Petr Donátek, zakladatel školy bojových umění.

Donátek podíl na útoku odmítá, tvrdí, že byl pouhý turista. Hošek se vyšetřovatelům přiznal, měl za napadení dostal 50.000 korun a Donátek měl podle něj útok natočit jako důkaz, píše Le Monde.

Podle informací Českého rozhlasu se Donátek snažil po útoku své přátele, kterým údajně v Paříži domlouval boxerské zápasy, vyhledat, ale bezúspěšně. První informace se objevily až po třech dnech, když už byl na cestě zpět do vlasti, píše server iRozhlas.

„Mohu potvrdit, že tento muž (Donátek) byl zadržen na základě evropského zatýkacího rozkazu, a to dne 5.10. 2020. Nicméně soud tehdy nevyhověl naší žádosti o vzetí do předběžné vazby a předávací řízení bylo vedeno na svobodě,“ uvedla pro Český rozhlas mluvčí Policejního prezidia Kateřina Rendlová.

Podle Nekoové si útok na ni objednal přímo Bangkok za její kritiku krále a armády. V minulosti již mladá žena dostala četné výhrůžky na sociálních sítích. Kritika monarchie je v Thajsku trestný čin, Nekoová proto po převratu v roce 2014 uprchla přes Laos do Francie, kde dostala v roce 2015 politický azyl.

Témata:  Francie Češi soudy

Související

Aktuálně se děje

8. května 2025 14:40

Všichni ho měli rádi. Česko reaguje na úmrtí Jiřího Bartošky

Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vladimir Putin promlouvá na oslavách u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. (9.5.2025)

Válka na Ukrajině má podporu celého Ruska, řekl Putin na oslavách v Moskvě

Ruská metropole Moskva hostila v pátek dopoledne velkou vojenskou přehlídku u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Prezident Vladimir Putin během akce řekl, že Rusko bude nadále bariérou proti nacismu a jeho občané budou i nadále podporovat vojáky, kteří aktuálně bojují na sousední Ukrajině.