Zasedání se zúčastnili ministři obrany bukurešťské devítky, tedy zemí východního křídla NATO. Kromě zástupců Polska, Rumunska, Bulharska, Česka, Estonska, Litvy, Lotyšska, Slovenska a Maďarska se zúčastnil jednání i britský ministr obrany Ben Wallace.

"Ministři obrany Bukurešťské devítky zaujali postoj, ve kterém se staví proti pokusům o obnovu ruského impéria a projevují jednotu v otázce bezpečnosti východního křídla NATO. (...) Přijetí společného postoje ministry ukazuje naši jednotu a naši solidaritu, pokud jde o boj proti pokusům o obnovu ruského impéria. Ukazuje naši jednotu a solidaritu, pokud jde o posílení bezpečnosti na východním křídle Severoatlantické aliance," uvedl místopředseda vlády Mariusz Błaszczak.

Během zasedání ministři jednali o aktuálním programu společné bezpečnostní a obranné politiky EU i o podpoře NATO a obranných schopnostech Moldavska, Gruzie a Bosny a Hercegoviny, které jsou vystaveny destabilizujícím ruským činnostem.

Účastníci jednání podle závěrečné zprávy také diskutovali o přípravách červencového summitu NATO ve Vilniusu, procesu dalšího posilování a obrany NATO a bezpečnosti jeho východního křídla.

"Zaměřujeme se na posílení našich ozbrojených sil prostřednictvím spolupráce, ale také prováděním modernizačních aktivit, které rozšiřují ozbrojené síly Severoatlantické aliance. Hovořili jsme o vojenských plánech, které budou přijaty, plánech na vybudování odstrašujícího a obranného systému pro země východního křídla Severoatlantické aliance," uvedl Błaszczak.

Dodal, že Ukrajina zažívá ruskou agresi a společná akce je pro porážku neoimperiálních hrozeb klíčová. "Uplynulo 14 měsíců od nevyprovokované a neoprávněné agrese Ruska proti Ukrajině, která zničila základy bezpečnosti v Evropě. Musíme pokračovat v naší podpoře Ukrajiny a pomoci jí vyhrát tuto válku. Musíme zaručit její bezpečí pro nadcházející roky," podotkl.
 

reklama