Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Řecku pokračuje boj s obrovským lesním požárem

Požár
Požár
Foto: Pixabay

V severovýchodním Řecku nadále zuří největší požár od doby, co si Evropská unie začala před více než dvěma desítkami let dělat o podobných událostech záznamy. Zásah se aktuálně soustředí na oblast národního parku Dadia, zapojeni do něj jsou i čeští hasiči.

Živel aktuálně zuří už dvanáctým dnem, jeho šíření započalo v sobotu 19. srpna nedaleko přístavního města Alexandroupolis. Na svědomí má 20 z celkových 21 úmrtí souvisejících s ohněm, k nimž došlo v Řecku během uplynulého týdne, informoval Washington Post.

Oheň už spálil přes 81 tisíc hektarů země, vyplývá z informací unijní služby Copernicus. Jde o největší lesní požár od chvíle, co si EU vede záznamy. Začala s tím v roce 2000. V akci je aktuálně přes 470 hasičů, jimž ze vzduchu pomáhá 11 letadel a pět helikoptér. Hlavní úsilí se soustředí na lesy v národním parku Dadia.

Řeckým kolegům pomáhají i čeští hasiči, přičemž v jejich řadách dojde na konci pracovního týdne ke střídání. "Naši hasiči a záchranáři budou dál pomáhat v Řecku," oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pondělí večer na sociální síti X. Zasahující tým se podle něj sice v pátek vrátí do Česka, vystřídají ho ale čerstvé síly. Má jít o šest desítek hasičů.

"Pečlivě jsme přitom zvážili, jestli hasiče můžeme postrádat, protože i u nás měli teď nejen kvůli přívalovým dešťům spoustu práce. Řecko ale čelí jednomu z nejničivějších požárů ve svojí historii a jsem rád, že jsme žádosti o pomoc mohli vyhovět. Všem účastníkům mise děkuju a přeju, aby se ve zdraví vrátili domů," dodal Rakušan.

Témata:  požáry Řecko

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy