Panhelénská federace zaměstnanců státních nemocnic (POEDIN) také vyzvala vládu, aby platnost nařízení o několik týdnů odložila. Asi 2000 zdravotníků má podle ní už domluvený termín pro očkování, mnozí se rychle šli nechat očkovat ve středu. Federace také varovala, že suspendování tisíců zdravotníků ohrozí chod řady zdravotnických zařízení. Ministerstvo zdravotnictví odhadlo, že neplacené dovolené neočkovaných by se mohly týkat asi 10.000 lidí. Ministerstvo zdravotnictví pro případ nedostatku zdravotníků navrhlo tříměsíční pracovní smlouvy pro dočasný personál.

Podle zdravotnických odborů je v Řecku očkováno asi 94 procent lékařů a na 90 procent zdravotních sester a dalšího nemocničního personálu.

Od 1. září musí v Řecku na neplacenou dovolenou zaměstnanci státních i soukromých zdravotnických zařízení, kteří nejsou naočkováni alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19, ani tuto nemoc neprodělali v nedávné době. Výjimky mají ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemůžou. Podobná povinnost platí od poloviny srpna i pro zaměstnance v pečovatelských domech. Zaměstnavateli, který v těchto zařízeních nechá pracovat neočkovaný personál, hrozí vysoká pokuta.

Tento týden řecký nejvyšší správní soud zamítl žádost odborů, aby pozastavil účinnost zákona, který nařizuje povinné očkování personálu v nemocnicích a pečovatelských domech. Další stížností, podanou federací POEDIN, se má soud zabývat 8. října.