reklama

"Slyšeli jsme výkřiky, když jsme asi před hodinou kopali," přiblížil nález trojice jeden ze záchranářů. Matka a otec přežili, dítě ale nakonec zemřelo na dehydrataci. Při neštěstí zahynuly také dvě další děti této pětičlenné syrské rodiny.

Zemětřesení o síle 7,8 stupně zničilo kolem 264.000 bytů a mnoho lidí je nadále nezvěstných. V sousední Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 5800 životů. Celkový počet obětí tedy překročil 46.400. Jak ale poznamenává Reuters, Sýrie počet mrtvých už několik dní neaktualizovala, a bude tedy nejspíš vyšší.

Zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou miliony lidí, z nichž mnozí teď přespávají ve stanech, mešitách, školách nebo v autech. Do zasažených regionů proudí mezinárodní pomoc; ne vždy ale dost rychle. Světový program pro výživu (WFP) proto dnes vyzval úřady, aby neblokovaly přístup na zasažený severozápad Sýrie.

V Turecku mezitím ukončují pomoc zahraniční záchranářské týmy, které do země minulý týden zamířily. Domů se v pátek vrátili i čeští záchranáři, kteří ze sutin v Turecku vyprostili 78 mrtvých a dva živé lidi. Do Turecka přicestovali jako jeden z prvních mezinárodních týmů.