Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V USA budou očkovat proti opičím neštovicím rizikové kontakty nakažených

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Americké úřady mobilizují zásoby vakcíny proti opičím neštovicím ve snaze naočkovat zranitelné jedince, kteří měli kontakt s nakaženým při současném šíření nemoci v západních zemích. Oznámila to v pondělí činitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Informovala o žádosti státním rezervám o uvolnění vakcíny s názvem Jynneos. Kdy by očkování mohlo začít, ale nebylo jasné.

Spojené státy v posledních dnech zaregistrovaly výskyt opičích neštovic u lidí podobně jako řada evropských zemí. Nemoc, považovaná za méně nebezpečného příbuzného vymýcených pravých neštovic, se potvrdila u pacienta ve státě Massachusetts. V dalších čtyřech případech panuje podezření na stejnou diagnózu.

Jennifer McQuistonnová z oddělení CDC pro nebezpečné patogeny informovala, že USA mají nyní k dispozici asi 1000 dávek vakcíny Jynneos, která je schválená k prevenci pravých i opičích neštovic. Podle McQuistonové se očekává, že v nejbližších týdnech zásoby "velmi rychle" narostou.

"Mohu oznámit, že byla podána žádost o uvolnění vakcíny Jynneos ze státních rezerv pro některé vysoce rizikové kontakty některých raných pacientů," citovala činitelku televize CNN. Kandidáty na očkování jsou podle McQuistonové blízcí nakažených nebo zdravotníci, "především ti, u nichž je velké riziko vážného průběhu nemoci".

Onemocnění často začíná příznaky podobnými chřipce, po nichž se přidávají změny na kůži označované jako léze. Většina nakažených se za dva až čtyři týdny uzdraví bez speciální léčby, píše agentura AFP. Experti aktuálně nepředpovídají rychlé šíření nákazy jako například u covidu-19, mimo jiné proto, že přenos opičích neštovic vyžaduje těsnější kontakt s nakaženým. Současný výskyt nemoci v několika zemích, kde se běžně nešíří, však vyvolává znepokojení.

Opičí neštovice jsou endemické pro centrální a západní Afriku a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lze jejich šíření v jiných částech světa zastavit. Epidemioložka WHO Maria Van Kerkhoveová v pondělí uvedla, že například v Evropě situaci "je možné mít pod kontrolou". V "neendemických" zemích podle ní dosud bylo zaznamenáno téměř 200 potvrzených a podezřelých případů.

Podle SZÚ se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.

Témata:  opičí neštovice USA očkování

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 21:41

Hamás ukázal rukojmího na videu. Zmocnil se ho na festivalu

Teroristé z palestinského hnutí Hamás ve středu zveřejnili video s jedním z rukojmích. Podle médií jde o izraelsko-amerického mladíka, kterého se militanti zmocnili na festivalu. V rámci války v Gaze má brzy následovat další fáze - izraelská ofenziva do Rafáhu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy