Podle prezidentova zářijového dekretu mají federální pracovníci do dneška čas na to, aby předložili potvrzení o vakcinaci nebo si zajistili výjimku. Ovšem ti, kdo požadavek nesplní, nebudou ihned staženi z výkonu funkcí, uvádí veřejnoprávní rozhlas NPR. Podle AP s nimi bude zahájena konzultace, která může později vyústit v propuštění, pakliže se daný pracovník nenechá očkovat a nedostane výjimku.

Pro federální vládu v USA pracuje více než 3,5 milionu lidí. Podle zdroje AP více než 95 procent z nich buďto doložilo alespoň částečné očkování, nebo si zažádali o jeho odpuštění. Konkrétní čísla jsou k dispozici na úrovni jednotlivých vládních agentur, přičemž například Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) hlásil 98 procent zaměstnanců splňujících požadavky, Federální úřad pro letectví (FAA) dokonce 99 procent.

"Neočekáváme, že bychom v důsledku tohoto požadavku měli čelit jakýmkoli problémům v chodu vlády," uvedla minulý týden mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. "Ve skutečnosti ten požadavek z našeho pohledu předejde problémům, protože očkování pomáhá předcházet covidu," dodala.

Nařízení pro federální pracovníky vstupuje v platnost v době, kdy se epidemie v USA opět nevyvíjí příznivě. Průměrné počty nových nákaz začaly znovu stoupat a jsou těsně pod 100.000 za den, narůstat opět začala také bilance hospitalizací. To vše těsně před Dnem díkůvzdání, který je spojen se setkáváním rodin a zvýšeným počtem pasažérů na letištích.

Bidenova administrativa opakuje, že očkování je tou nejlepší cestou k zastavení nákazy, a po jistém vyčkávání na podzim vyhlásila vakcinační nařízení nejen pro federální pracovníky. Od ledna chce začít vyžadovat potvrzení o očkování také od zaměstnanců firem pracujících na vládních zakázkách a zavést pravidelné testování neočkovaných zaměstnanců ve všech firmách s více než stovkou lidí. Oba plány jsou však předmětem žalob ze strany států s republikánskými guvernéry.