reklama

Podle vyjádření ukrajinského letectva na telegramu zaútočili Rusové v noci celkem 23 drony íránské výroby z okupovaného Krymského poloostrova a také jednou řízenou střelou, která byla odpálena z okupované Chersonské oblasti.

Ukrajina se aktuálně obává zejména útoků na energetickou infrastrukturu, které Rusko podnikalo i loni na podzim a v zimě, kdy údery vedly k plošným výpadkům proudu. Kyjev se proto domnívá, že se útoky budou opakovat také letos. Už dříve varovalo před ruskými údery také britské ministerstvo obrany.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulém týdnu v rozhovoru pro AP prohlásil, že válka na Ukrajině je v nové fázi. "Zima jako taková je novou fází války," konstatoval. Připustil také, že si od protiofenzivy sliboval rychlejší výsledky. "Z této perspektivy, bohužel, jsme nedosáhli vytoužených výsledků," podotkl.

Zelenskyj se zmínil, že Kyjev nedostal od spojenců zbraně, které požadoval. Apeluje proto především na Spojené státy americké, aby poskytly výhodné půjčky a licence k výrobě amerických zbraní. "Dejte nám tyto příležitosti a my budeme vyrábět. Ať to zabere času, kolik chce, uděláme to," vzkázal.

Razantně naopak odmítl jakákoliv jednání s Ruskem o míru. "Zatím to necítím," uzavřel debatu na toto téma.