Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Válka na Ukrajině: Padla první ruská obranná linie, ukrajinský postup pokračuje

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.in.ua

Ukrajinští vojáci překonali v rámci ostře sledované protiofenzivy první a údajně i nejlépe připravenou ruskou obrannou linii, potvrdil brigádní generál Oleksandr Tarnavskij. O progresu v průběhu tohoto týdne mluvili prezident Volodymyr Zelenskyj i američtí činitelé.

"Jsme nyní mezi první a druhou obrannou linií," řekl Tarnavskij v rozhovoru pro Observer, na který upozornil deník Guardian. Ostatně britské ministerstvo obrany už v sobotním pravidelném shrnutí vývoje na bojišti napsalo, že ukrajinské jednotky v oblasti Orichivu v Záporožské oblasti na jihu země dosáhly první ruské hlavní obranné linie.

Generál odhadl, že Rusko věnovalo při přípravě obranných linií 60 procent svého času a úsilí té první, přičemž na druhou a třetí zbylo jen 20 procent. Moskva prý totiž neočekávala, že by její nepřátelé pronikli přes první překážku.

Podle Tarnavského se teď vojáci snaží konsolidovat zisky, kterých dosáhli během bojů v posledních dnech. "Ve středu ofenzivy nyní dokončujeme destrukci nepřátelských jednotek, které kryjí ústup ruských vojáků za druhou obrannou linii," popsal.

"Nepřítel vytahuje zálohy, a to nejen z Ukrajiny, ale také z Ruska. Dříve či později přijdou Rusové o své nejlepší vojáky. To nám dodá impuls útočit více a rychleji," konstatoval jeden z vysoce postavených velitelů. "Všechno je před námi," dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu konstatoval, že vojáci postupují vpřed. "Nezáleží na tom, co kdo říká, my postupujeme a to je nejdůležitější věc. Jsme v pohybu," uvedl na telegramu. Na jeho slova upozornila agentura Ukrinform.

V průběhu tohoto týdne ocenily snahu ukrajinských jednotek zástupci Spojených států amerických. Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby v pátek řekl, že Washington se domnívá, že postup v rámci protiofenzivy nabírá na obrátkách. Američtí činitelé podle něj zaznamenali značný progres během uplynulých 72 hodin, a to především v Záporožské oblasti.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy