reklama

„Probíhající lokální ruské útočné operace u Avdijivky pravděpodobně ukazují schopnost ruských sil učit se a uplatňovat taktické zkušenosti z bojiště na Ukrajině,“ napsal Institut pro studium války (ISW) ve svodce ze čtvrtečního rána.

Rusové během úterý a středy zahájili lokalizované útoky směrem k Avdijivce, kterým předcházela mohutná dělostřelecká příprava. „Uskupení až tří ruských praporů s podporou tanků a obrněných vozidel zintenzivnilo útočné operace u Avdijivky. Tyto prapory jsou součástí tří motostřeleckých brigád 8. kombinované armády Jižního vojenského okruhu,“ upřesnil mluvčí generálního štábu ukrajinské armády Andrij Kovaljov.

Podle zdroje blízkého ruským ozbrojeným silám armáda používá systémy elektronického boje, provádí důkladnou dělostřeleckou přípravu a vykazuje „jasnou součinnost mezi velitelstvím, útočnými silami, leteckým průzkumem a dělostřeleckými prvky.“

ISW navíc zhodnotil, že většina sil v okolí Avdijivky je tvořena dobrovolníky z Doněcké lidové republiky. Ty ale nedosahují kvalit jako stálá ruská armáda. „Jednotky DLR trpěly všudypřítomnými problémy se zneužíváním velitelské kultury, špatnou disciplínou a minimálním výcvikem; to vše bylo ještě zhoršeno širšími problémy s integrací nepravidelnější struktury DLR do pravidelné ruské armády,“ popsal Institut.

Se zjištěními ISW souzní i zpravodajský server Politico. Útoku se podle něj účastní tisíce vojáků, tanků a obrněných vozidel, a to ve snaze obklíčit ukrajinské síly na východě země. Avdijivka je pod nepřetržitým útokem již několik dní. „Situace je obtížná. Intenzivní boje pokračují již druhým dnem. Hrozba obklíčení trvá již téměř rok, ale naše síly stále drží obranné linie,“ uvedl náčelník tamní vojenské správy Vitalli Barabaš.

Ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskij oznámil, že jeho jednotky v oblasti zničily až sto kusů ruské vojenské techniky. „Za uplynulý den nepřítel podnikl 26 leteckých úderů, uskutečnil 56 bojových střetů a provedl 849 dělostřeleckých útoků,“ vyčíslil. Jeho slova tak odpovídají ruskému pokroku na bojišti, který zahrnuje masivní dělostřeleckou přípravu.