Ruská agrese vůči Ukrajině podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyhnala z domovů asi 12 milionů lidí z této země, která má zhruba 45 milionů obyvatel. Z nich okolo 5,5 milionu odešlo do zahraničí. Válka dnes pokračuje 93. dnem a Zelenskyj podle agentury Reuters řekl, že si nemyslí, že by Rusko mělo zájem na jejím ukončení.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) má informace, že téměř tři miliony ukrajinských uprchlíků odešly ze zemí sousedících s Ukrajinou do evropských států, jež s Ukrajinou hranice nesdílí.
Podle úřadu OSN od 24. února, kdy Rusko zahájilo boje proti Ukrajině, odešlo do zahraničí 6,6 milionu Ukrajinců a 3,5 milionu z nich zamířilo do Polska.
"Podle posledních informací, jež máme k dispozici, se 2,9 milionu uprchlíků přesunulo dál a odešlo ze zemí sousedících s Ukrajinou," sdělila mluvčí UNHCR Shabia Mantoová. Z této skupiny je nejvíc lidí v Německu, Česku a Itálii, uvádí úřad vysokého komisaře. V ČR získalo od února víza přes 356.000 běženců a z původně registrovaných jich v zemi zůstalo 75 až 80 procent.
Nejvíc uprchlíků stále míří do Polska. Začátkem března jich na hranici denně přicházelo kolem 100.000, v květnu jich bylo denně 20.000. V Polsku se u tamních úřadů zaregistrovalo 1,1 milionu Ukrajinců, přičemž 94 procent z nich jsou ženy a děti.
Další mluvčí úřadu Olga Sarradová sdělila, že přibývá opakovaných přechodů hranice, kdy se lidé na Ukrajinu vracejí, aby se sešli s rodinami, a zase míří zpět do Polska.
Moskva nechce žádné skutečné mírové rozhovory, snaží se jenom klást ultimáta a globální potravinovou krizi využívá jako zbraň, řekl mimo jiné ukrajinský prezident v projevu k jednomu indonéskému výzkumnému ústavu. Uvedl také, že ačkoli se to Ukrajincům nelíbí, bude nutné jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o tom, že Ukrajina se chce "vrátit k životu suverénní země na svém území".
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinil vládu v Kyjevě, že je to ona, kdo má na svědomí, že jednání obou stran uvázla na mrtvém bodě. "Ukrajinské vedení neustále přichází s protichůdnými prohlášeními. Kvůli tomu ne zcela rozumíme, co ukrajinská strana chce," řekl dnes Peskov novinářům. Poslední jednání, kterých se osobně zúčastnili zástupci Ukrajiny a Ruska, se konalo 29. března. Pak pokračovalo rokování prostřednictvím videokonferencí, ale už delší dobu Kyjev i Moskva uvádějí, že spolu žádné rozhovory nevedou.
Rusko od 24. února blokuje ukrajinské černomořské přístavy a znemožňuje tak vývoz obilí ze země, která patří k jeho nejvýznamnějším exportérům.
Podle ukrajinských činitelů je na Ukrajině zablokovaných 20 milionů tun obilí určených k vývozu. OSN varuje, že pokud se dodávky z Ukrajiny nedostanou na úroveň, které dosahovaly před 24. únorem, hrozí v některých zemích dlouhodobý hladomor. Rusko nabídlo, že v Černém moři otevře koridor pro vývoz potravin, chce za to ale zmírnění protiruských sankcí.
Mluvčí vojenské správy Oděské oblasti Serhij Bratčuk podle britské zpravodajské stanice BBC řekl, že Rusko spustilo do Černého moře 400 až 500 starých sovětských min, které se během bouří uvolňují od kotev. Ukrajina tak kvůli tomu nemůže bezpečně dopravovat náklady po moři do zahraničí.
Témata: uprchlíci, válka na Ukrajině, Volodymyr Zelenskyj
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01