reklama

Náměstek polského ministra zahraničí Wladyslaw Teofil Bartoszewski v pátek večer předal ruskému diplomatovi nótu. Podle agentury PAP požaduje Varšava od Moskvy vysvětlení incidentu, kdy polský vzdušný prostor narušila ruská raketa s plochou dráhou letu. Žádá také okamžité zastavení tohoto druhu aktivit.

Polsko se v pátek zabývalo incidentem, kdy armáda oznámila, že neidentifikovaný létající objekt vstoupil do polského vzdušného prostoru z ukrajinského území. Podle názoru velení armády šlo s největší pravděpodobností o ruskou raketu. Ukrajina čelila v noci na pátek masivnímu ruskému útoku.

Operační velení polské armády na sociální síti X potvrdilo, že v pátek ráno vstoupil z území sousední Ukrajiny do Polska neidentifikovaný létající objekt. Dokud signál nezmizel, pozorovaly předmět radary systému protivzdušné obrany.

"Operační velitel ozbrojených sil v souladu s platnými postupy mobilizoval dostupné síly a prostředky, které měl k dispozici," uvedlo velení.

Generál Maciej Klisz odpoledne řekl novinářům, že do polského vzdušného prostoru s největší pravděpodobností vstoupila ruská raketa. Strávila v něm necelé tři minuty, pak nebe nad Polskem opět opustila. "Po celou dobu byla monitorována," sdělil Klisz.