reklama

Na žádost Svatého stolce se na deset dnů do Polska vypravil emeritní arcibiskup janovský, kardinál Angelo Bagnasco. "Důvodem návštěvy byla i zveřejněná obvinění na adresu kardinála Dziwisze, že se během svého působení ve funkci arcibiskupa krakovského v letech 2005 až 2016 dopustil zanedbání," uvedla papežská nunciatura v Polsku.

Polská zpravodajská televize TVN24 loni na podzim vysílala reportáž, podle které nejbližší spolupracovník papeže Jana Pavla II. kryl případy sexuálního zneužívání v katolické církvi. Týkalo se to například bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka, který podle závěrů vyšetřování zneužíval děti i dospělé a zneužíval své moci nad seminaristy. Dziwisz je také podezřelý, že zametal pod koberec případy zneužívání dětí i v rodném Polsku.

Dziwisz po odvysílání reportáže všechna obvinění odmítl a označil je za pomlouvačná. Předseda polské biskupské konference Stanislaw Gondecki tehdy řekl, že doufá, že všechny otázky, které dokument vyvolává, vyjasní vatikánská komise.

reklama