reklama

Le Scouarnec před soudem v západofrancouzském městě Saintes stanul poprvé v pátek 13. března. V úterý 17. března začala ve Francii platit kvůli šíření koronaviru přísná celostátní karanténa, a proces tak musel být odročen. Dnes opět začal. Verdikt by podle agentury AFP mohl padnout již ve čtvrtek, tedy v den, kdy obžalovaný oslaví 70. narozeniny.

Lékař Le Scouarnec působil v nemocnicích v Bretani, v Touraine a následně v departmentu Charente-Maritime. Ve vazbě skončil tento otec tří dětí v květnu 2017 poté, co šestiletá dcera jeho souseda svému otci řekla, že se jí lékař dotýkal. Vyšetření následně potvrdilo, že se jednalo o znásilnění.

Další dvě dívky, které se podle obžaloby staly Le Scouarnecovými oběťmi, jsou jeho neteře. Čtvrtou poškozenou je pacientka, které byly v době setkání s lékařem v roce 1993 teprve čtyři roky. Ta si jako jediná čin nepamatuje.

K obtěžování čtyř dívek se Le Scouarnec přiznal, obvinění ze znásilnění ale odmítá. V případě usvědčení ze znásilnění nezletilé by mu hrozilo podle AFP až dvacet let za mřížemi.

Čtyři případy, ze kterých se Le Scouarnec nyní zodpovídá, jsou ale jen špičkou ledovce v kauze, kterou AFP označila za "bezprecedentní pedofilní aféru". Od října totiž lékař čelí obvinění ze znásilnění či sexuálního zneužití 312 dalších dívek a chlapců i dospělých mužů a žen, a to v letech 1986 až 2014. Řada z nich neměla o zneužití ponětí, dokud je nekontaktovala policie, neboť se jej lékař dopouštěl, když v nemocnici spali.

Část obětí policisté vypátrali díky tajnému zápisníku, který si Le Scouarnec vedl. Podle AFP v něm lékař popisoval sexuální scény. Chirurgova obhajoba ale tvrdí, že se jedná pouze o "fantazie". Kromě zápisníku se při domovní prohlídce před třemi lety u lékaře našlo také zhruba 300.000 obrázků s dětskou pornografií, pod podlahou ukryté panenky a různé paruky. Jedna z panenek měla řetěz na nohou.

Francouzská policie vyšetřuje také to, kdo o Le Scouarnecových činech věděl. Podle dosavadního vyšetřování jeho rodina, především manželka a sestra, věděla o jeho sklonech od 90. let minulého století. Lékařově sestře se totiž svěřily její dvě dcery, rodina ale vše udržela v tajnosti. "Kvůli rodinné omertě ale přibyly i další oběti," uvedla právní zástupkyně jedné z obětí Francesca Sattaová. Slovem omerta se označuje pravidlo mlčení, které dodržují členové italské mafie.