Ve Francii, která má asi 67 milionů obyvatel, se nákaza virem SARS-CoV-2 potvrdila již u 734.974 lidí. Rekordní denní přírůstek země ohlásila v sobotu, kdy přibylo za 24 hodin téměř 27.000 infikovaných. V neděli a v pondělí jsou oznamované počty nakažených běžně nižší, protože se o víkendu méně testuje, upozornila agentura Reuters.

Na seznam francouzských měst, pro které platí kvůli šíření koronaviru nejvyšší stupeň varování, tento týden přibyly Lyon, Grenoble, Saint-Étienne a Lille. Už dříve na rizikovém seznamu figurovala dvě největší francouzská města Paříž a Marseille a také karibský ostrov Guadaloupe. Dnes úřady oznámily, že kvůli zhoršení situace nejvyšší stupeň varování rozšíří i na Toulouse a Montpellier na jihu země.

S rostoucím počtem nakažených i hospitalizovaných roste také fyzická a psychická zátěž francouzského zdravotnického personálu. Agentura AP dnes informovala o obsáhlém průzkumu, kterého se zúčastnilo téměř 60.000 zdravotních sester a ošetřovatelů. Podle něj se 43 procent z těch, kteří jsou zaměstnáni ve státních zdravotnických zařízeních, domnívá, že Francie není na druhou vlnu epidemie připravena lépe, než na tu první.

Zhruba dvě třetiny dotázaných v průzkumu uvedly, že se jejich pracovní podmínky od počátku koronavirové krize zhoršily. Zhruba 43 procent respondentů uvedlo, že kvůli současné situaci ve zdravotnictví pochybují o tom, zda budou za pět let vykonávat stejné povolání. Podle zdravotnické odborové organizace přitom už nyní ve Francii chybí 34.000 sester.