V Paříži i řadě dalších francouzských měst se dnes konaly demonstrace odpůrců takzvaných covidových pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic přes 200.000 lidí, což je více než předchozí dvě protestní soboty. V Paříži se část demonstrantů střetla s policií. Na několika místech protestující útočili na novináře, uvedla agentura AFP.
V Paříži byly svolány čtyři demonstrace, kterých se zúčastnilo přes 14.000 lidí. Některá shromáždění přímo organizovala krajně pravicová uskupení, například protiunijní strana Patriotes (Vlastenci) Floriana Philippota. Na pochody v pařížských ulicích dohlíželo 3000 policistů. Někteří demonstranti u stanice Villiers se krátce po začátku jednoho z pochodů střetli s přítomnými policisty, když se snažili vymanit z koridoru, který demonstrantům vymezily pořádkové síly. Policisté proti některým demonstrantům použili slzný plyn. Ze shromáždění se rovněž ozývaly dělobuchy, zatímco demonstranti skandovali hesla jako "svobodu" či "Macrone, podej demisi", uvedl list Le Figaro. Účastníci pochodu nicméně dále pokračovali po své trase.
Další střety se odehrály na konci demonstrace, na náměstí Bastily. Celkově byli zraněni tři policisté a deset lidí bylo zadrženo. Během pochodu účastníci také pokřikovali a verbálně útočili na novináře agentury AFP. Útoky na novináře zaznamenala stanice BFM TV i v Marseille.
V celé Francii bylo dnes nahlášeno přes 180 akcí. V centru Lyonu kromě předem oznámeného pochodu vznikla také neohlášená demonstrace, na níž se sešla asi tisícovka lidí. Podle BFM TV bylo na místě patrné napětí mezi demonstranty a policisty. Shromáždění o několika tisících lidí se sešla také v Nantes, Toulouse, Lille či Nancy. Na jihovýchodě země, například v Marseille, se sešlo nejméně 38.000 lidí.
Ministr vnitra Gérald Darmanin deníku Le Parisien řekl, že význam demonstrací se nesmí přeceňovat. Podle něj demonstrující zastávají menšinové názory ve společnosti. Poukázal na to, že od poloviny července, kdy prezident Emmanuel Macron vyhlásil nové povinnosti, se nechaly naočkovat čtyři miliony lidí.
Někteří opoziční politici vyzvali vládu, aby se snažila lidi v ulicích pochopit a aby respektovala jejich názory. "Je stále čas hodit zpátečku," uvedla šéfka krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penová, podle které demonstrace vyjadřují "legitimní znepokojení" z nových opatření. Podle lídra krajní levice Jean-Luca Mélenchona covidové pasy jsou nebezpečné, protože vytvářejí falešnou iluzi bezpečí a zavedou všeobecnou kontrolu nad občany.
Protesty proti covidovým certifikátům se ve Francii konají již třetí sobotu po sobě. Podle agentury AFP minulou sobotu do ulic vyšlo 161.000 osob. O týden dříve to bylo 110.000 lidí. O minulých víkendech se shromáždění zúčastnili především příznivci krajní pravice nebo radikální stoupenci hnutí takzvaných žlutých vest, kteří se domnívají, že nutnost prokazovat se covidovým pasem, jímž doloží naočkování nebo nedávno podstoupený test na koronavirus, je narušením jejich svobody.
Francouzské úřady se rozhodly zavést zdravotní pas kvůli rychlému šíření nakažlivější varianty koronaviru zvané delta, kvůli níž v zemi rychle narůstá denní počet nově zaznamenaných případů.
Nové opatření začne platit až od 9. srpna, čímž chce dát vláda všem Francouzům čas na to se naočkovat, aby na ně náhle nedopadla nová společenská omezení. Vakcíny jsou nyní ve Francii dostupné na řadě míst, například i na některých plážích. Podle vládních dat je plně naočkováno asi 52 procent francouzské populace.
Témata: Francie, demonstrace, covid pasy
Související
14. listopadu 2024 12:07
6. října 2024 19:55
27. září 2024 10:08
10. září 2024 21:28
1. září 2024 9:29
27. srpna 2024 10:45