Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko potvrdilo variantu omikron, ve Skotsku zachytili šest případů, v Portugalsku třináct

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu dnes oznámila liberecká nemocnice. Jde o první potvrzený případ varianty v republice. Nebezpečná varianta viru se ale šíří i v dalších evropských zemích.

"Máme to potvrzené, ta sekvence bude nahraná do databází. Pomohla nám s tím Národní referenční laboratoř a zároveň jsme to hodnotili s odborníky z Akademie věd," řekla ČTK primářka oddělení genetiky a molekulární diagnostiky liberecké nemocnice Iva Dolinová.

I Rakousko dnes potvrdilo první případ varianty koronaviru omikron na svém území, objevila se ve zkoumaném vzorku v Tyrolsku. Šest případů oznámila rovněž skotská vláda. Celkem 13 případů varianty omikron ohlásilo také Portugalsko, všechny souvisí s hráči a zaměstnanci lisabonského fotbalového týmu Belenenses, uvedla agentura Reuters. Novou variantu koronaviru poprvé identifikovali minulý týden v Jihoafrické republice, Světová zdravotnická organizace (WHO) ji označila za znepokojivou.

Rakousko oznámilo podezření na výskyt omikronu již v sobotu, podle rakouského ministerstva zdravotnictví nyní dodatečné testy potvrdily, že se skutečně jedná o variantu označovanou vědci jako B.1.1.529, jíž se po pátečním rozhodnutí WHO říká omikron. Nakažený pacient se podle úřadů nedávno vrátil z JAR a v současnosti nevykazuje žádné příznaky nemoci covid-19.

Ve Skotsku odhalili omikron u čtyř lidí v hrabství Lanarkshire a dalších dvou v oblasti města Glasgow. Někteří z nakažených však podle úřadů v nedávné době nikam necestovali a museli se podle zdravotníků nakazit komunitně. Hygienici ve Skotsku dohledávají možné kontakty všech šesti nakažených a pátrají po tom, kde mohli přijít s novou variantou do kontaktu.

Celkem už je v Británii devět případů této varianty. Právě první tři případy zachycené během víkendu přiměly Británii ke zpřísnění pravidel pro cestování do země a zavedení povinného nošení roušek v obchodech a hromadné dopravě. Všichni cestující při vstupu do Británie budou muset od úterý podstoupit PCR test a zůstat v karanténě, dokud nedostanou výsledek. Lidé, kteří přijdou do kontaktu s osobami, u nichž je podezření na nákazu variantou omikron, budou mít nařízenou desetidenní karanténu bez ohledu na to, zda jsou očkovaní, nebo ne.

Fotbalisté Belenenses kvůli nedostatečnému počtu hráčů nedohráli sobotní zápas portugalské ligy s týmem Benfica Lisabon. Belenenses kvůli koronaviru přišel o 17 fotbalistů a členů realizačního týmu, s žádostí o odložení utkání však neuspěl. U týmu se dnes podle portugalského zdravotnického úřadu potvrdila nákaza variantou omikron.

Podezření na osm případů nové varianty má také Francie, kde se však ještě čeká na potvrzení dalšími laboratorními testy. Jsou mezi nimi i lidé, kteří nedávno přicestovali z JAR. U všech osmi se prokázal koronavirus, nicméně to nebyla žádná z doposud sledovaných variant. Výsledky přesnějších genetických testů se očekávají za několik dní, oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví. Francie dosud oficiálně omikron na svém území neregistruje.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Skotsko Portugalsko

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.