reklama

Navzdory snahám francouzské i britské vlády zamezit běžencům v cestách přes vodu v malých a nevhodných loďkách zde počet migrantů nepřetržitě stoupá už od konce roku 2018. Loni za celý rok se o cestu pokusilo přibližně 8000 lidí, letos už je to přes 20.000 osob, uvedlo ministerstvo.

"Zažíváme tu novou migrační vlnu. Je opravdu potřeba, aby vláda začala konat. Umírá stále více lidí. Střety jsou zde stále častější, převaděči si střílejí po nohou z kalašnikovů, napadají policisty. Panuje tu velké napětí a dostáváme se do stejné situace jako před několika lety," popisuje situace na francouzské straně průlivu starosta jedné z místních obcí Franck Dhersin stanici BFM TV.

Francouzské úřady letos od ledna do konce října zaznamenaly 1008 záchranných akcí, které se týkaly 24.655 osob a pobřežní stráž zachránila z potápějících se člunů 5713 lidí.

Migrace přes Lamanšský průliv je dlouhodobým předmětem sporu mezi Paříží a Londýnem. Vláda Borise Johnsona se při odchodu z Evropské unie zavázala, že zpřísní hraniční kontroly a omezí migraci do země. Francouzské straně vyčítá, že se navzdory britským investicím dostatečně nesnaží, aby zabránila migrantům v odplutí od francouzských břehů.