Letos zatím Vietnam zachytil 89.120 případů a 34 úmrtí v souvislosti s horečkou přenášenou komáry. Loni bylo v prvním pololetí 35.936 případů a desítka úmrtí. Pandemie horečky dengue v zemi s 98 miliony obyvatel pravidelně vrcholí mezi červnem a říjnem. V posledních letech bylo ve Vietnamu přibližně 110.000 nakažených ročně.

"Předpokládá se, že počet případů bude dále stoupat a že bude hospitalizováno více závažných případů," uvedlo ministerstvo zdravotnictví podle Reuters. "Všechny nemocnice na úrovni provincií a okresů se musí soustředit na příjem a léčbu závažných případů," dodalo.

Horečka dengue je kvůli silným bolestem, které způsobuje, známá také jako horečka lámající kosti. Toto virové onemocnění, v jihovýchodní Asii poměrně běžné, se přenáší komáry druhu Aede aegypti. Nemoc se projevuje jako chřipka, pro zhruba pět procent pacientů jsou však její následky smrtelné. Proti onemocnění zatím neexistuje žádné očkování ani účinná léčba.

V minulosti vietnamské ministerstvo zdravotnictví šíření epidemie připisovalo vysokým teplotám a rychlé urbanizaci, která podporuje množení komárů, kteří virus přenášejí.