Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Vietnamu je letos dvakrát více případů horečky dengue než loni

Vietnam, ilustrační foto
Vietnam, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vietnam za prvních šest měsíců letošního roku zaznamenal více než dvojnásobek případů horečky dengue ve srovnání se stejným loňským obdobím. Úřady proto vyzvaly nemocnice, aby se připravily na vlnu pacientů. S odkazem na vietnamské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters.

Letos zatím Vietnam zachytil 89.120 případů a 34 úmrtí v souvislosti s horečkou přenášenou komáry. Loni bylo v prvním pololetí 35.936 případů a desítka úmrtí. Pandemie horečky dengue v zemi s 98 miliony obyvatel pravidelně vrcholí mezi červnem a říjnem. V posledních letech bylo ve Vietnamu přibližně 110.000 nakažených ročně.

"Předpokládá se, že počet případů bude dále stoupat a že bude hospitalizováno více závažných případů," uvedlo ministerstvo zdravotnictví podle Reuters. "Všechny nemocnice na úrovni provincií a okresů se musí soustředit na příjem a léčbu závažných případů," dodalo.

Horečka dengue je kvůli silným bolestem, které způsobuje, známá také jako horečka lámající kosti. Toto virové onemocnění, v jihovýchodní Asii poměrně běžné, se přenáší komáry druhu Aede aegypti. Nemoc se projevuje jako chřipka, pro zhruba pět procent pacientů jsou však její následky smrtelné. Proti onemocnění zatím neexistuje žádné očkování ani účinná léčba.

V minulosti vietnamské ministerstvo zdravotnictví šíření epidemie připisovalo vysokým teplotám a rychlé urbanizaci, která podporuje množení komárů, kteří virus přenášejí.

Témata:  Vietnam dengue

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.