Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci odhalili hrozbu pro celý svět. Je zamrzlá v ledu a dere se ven

Ledovec, Antarktida
Ledovec, Antarktida
Foto: Pixmac

Mezinárodní tým vědců na valné hromadě Evropské unie geověd (EGU) ve Vídni prezentoval studii, podle níž představují topící se ledovce nebezpečí související nejen se zvedající se hladinou oceánů, ale také s uvolňováním radioaktivních látek. Jsou jimi totiž doslova nasáklé.

Ledovce podle vědců tají pětinásobně rychleji než v 60. letech minulého století. Pro Zemi ale představují větší hrozbu, než se myslelo. Jejich tání totiž nejen nebezpečně zvedá hladinu oceánů, ale zároveň do ni uvolňuje vydatnou dávkou radioaktivity.

Vědci to zjistili na základě zkoumání ledovců v sedmnácti různých lokalitách světa. Podle výsledků studie jsou koncentrace radioaktivních nuklidů v ledovcích desetinásobně vyšší v porovnání s místy bez ledu.

Podle expertů se jedná o časovanou bombu. Úroveň nuklidů je totiž velmi nebezpečná, tvrdí šéfka výzkumného týmu Caroline Clasonová.

Mimořádně vysoká koncentrace radioaktivních částic souvisí také s únikem radioaktivních látek po výbuších v Černobylu a Fukušimě. Ty se vrátily na Zemi v podobě sněhu a v ledovcích se hromadily v mnohem hustších koncentracích.

Témata:  vědci Antarktida ledovec

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.