Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vesmír jako bojiště? Rusko otestovalo protidružicovou zbraň, USA hodlají hrozbu řešit

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Spojené státy obvinily Rusko, že otestovalo zbraň, kterou by mohlo použít ke zničení družic ve vesmíru. Zatímco USA se obávají "reálné, vážné a rostoucí" hrozby, Moskva obvinění odmítla, uvedla dnes agentura AFP. Znepokojení nad ruským testem ve vesmíru podle BBC poprvé vyjádřila i Británie, jejíž vláda nyní čelí kritice za údajné podceňování ruské hrozby.

Velitelství amerických vesmírných sil má podle prohlášení pro média důkazy o tom, že Rusko 15. července uskutečnilo ve vesmíru zkoušku protidružicové zbraně. "Test z minulého týdne je dalším příkladem, že hrozby proti vesmírným zařízením Spojených států jsou skutečné, vážné a zvětšují se," citovala AFP z komuniké.

"Je to neakceptovatelné," napsal na twitteru americký vyjednávač pro odzbrojení Marshall Billingslea a dodal, že o tomto "vážném problému" hodlá příští týden jednat ve Vídni, kde se vedou rozhovory o možném nahrazení americko-ruské dohody o omezení strategických jaderných zbraní.

Clearly this is unacceptable. This will be a major issue discussed next week in #Vienna The U.S. will #deter #defend #defeat space threats. https://t.co/TCucTpFcqG

— Ambassador Marshall S. Billingslea (@USArmsControl) July 23, 2020

Ruské ministerstvo obrany 15. července tvrdilo, že v rámci testů nové družice vyzkoušelo specializovaný aparát sloužící ke kontrole stavu ruských družic z malé vzdálenosti.

Zmíněná "inspekční" družice Kosmos-2543 se letos v lednu podle tisku pokusila přiblížit k americké výzvědné družici, která se naopak snažila od ruské družice vzdálit. Toto manévrování vyvolalo v USA vážné znepokojení.

Rusko podle velitele britských vesmírných sil Harveyho Smythe testovalo zařízení "s charakteristikami zbraně". Podle něj to ohrožuje mírové využívání vesmíru a satelitní systémy, na nichž je svět závislý.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinění odmítl. "Rusko bylo a zůstává zemí oddanou úkolu úplné demilitarizace vesmíru, aby zajistilo, že ve vesmíru nebudou rozmístěny žádné zbraně," ujistil.

Rusko podle agentury TASS naopak mnohokrát poukazovalo na plány Spojených států rozmístit zbraně na oběžné dráze. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil rusko-čínský návrh dohody o odvrácení hrozby rozmístění zbraní ve vesmíru a hrozby použití síly proti vesmírným objektům za jedinou konstruktivní iniciativou, snažící se zabránit kosmickým závodům ve zbrojení.

Jen čtyři země - Rusko, Spojené státy, Čína a Indie - předvedly v minulých desetiletích schopnost vyvinout zbraně schopné ničit družice ve vesmíru, připomněl server BBC News. Nejde jen o protidružicové rakety či využití laseru. Moskva usiluje i o to, aby jedna družice byla schopna zničit jinou. Zájem o tyto zbraně roste vzhledem k množství úkolů, které družice mají - od shromažďování zpravodajských informací, přes zajišťování spojení, navigaci až po včasné varování před útokem protivníka.

Podle BBC žádná smlouva podobné zbraně nezakazuje či neomezuje, i když řada zemí by si ji přála. Z vojenského hlediska se ale vesmír už novým bojištěm stal a několik zemí již vytvořilo vesmírné síly a jejich velitelství, které by měly plnit obranné i útočné úkoly.

Témata:  USA Rusko Ruská armáda Velká Británie vesmir

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.