reklama

Vietnam dodávku amerického očkovacího preparátu dostal prostřednictvím mezinárodního programu COVAX, který má zajistit vakcíny chudším a rozvojovým zemím. Americký prezident Joe Biden v květnu přislíbil, že Spojené státy rozdělí do zahraničí celkem 80 milionů dávek vakcín proti covidu-19 od různých výrobců. Dodávka do Vietnamu je součástí tohoto slibu, potvrdila ambasáda.

Vietnam byl dlouho v boji proti pandemii úspěšný, ale od konce dubna se potýká s prudším nárůstem počtu případů nákazy. V posledních dnech jsou čísla rekordní, a vláda se proto snaží urychlit dosud velmi nedostatečné tempo očkování.

Vietnamské ministerstvo zdravotnictví dnes hlásí 1853 nově nakažených, takže byl znovu překonán rekord z předchozího dne. V pátek bylo nových případů 1625. Za celou dobu pandemie země na jihovýchodě Asie eviduje 27.863 infikovaných, z nichž 112 zemřelo.

Vietnam dosud obdržel dohromady osm milionů dávek vakcín, většinou přes COVAX. Více než čtyři miliony dávek byly vyočkovány, ale jen zhruba 258.000 lidí má dokončené očkování. Ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že cílem je naočkovat polovinu obyvatel starších 18 let do konce roku a 70 procent do konce března příštího roku.

reklama