Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vikingové byli superpřenašeči neštovic. Vědci našli nejstarší případ smrtící nemoci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Skupina vědců objevila dosud nejstarší dochovaný důkaz o nákaze pravými neštovicemi, který ukazuje, že se tato nemoc šířila v severní Evropou v čase, kdy tam žili Vikingové.

Podle serveru listu The Guardian to badatelé uvádí v článku v prestižním časopise Science.

"Myslím, že se lze domnívat, že Vikingové byli superpřenašeči (neštovic)," řekl profesor Eske Willerslev, který vedl výzkumný tým. Badatelé nalezli v 11 z 1867 zkoumaných ostatků lidí nalezených od Dánska až po Rusko zemřelých mezi lety 600 až 1050 stopy DNA viru variola, který neštovice způsobuje. "Je to nejstarší potvrzený případ pravých neštovic," prohlásil profesor.

Neštovice byly v minulosti považovány za jednu z nejnebezpečnějších nemocí na světě, jen za 20. století mají na svědomí asi 300 až 500 milionů lidských životů. V 80. letech minulého století však Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila nákazu za vymýcenou díky úspěšné očkovací kampani. Vzorky viru lze dnes nalézt jen ve zkumavkách ve dvou laboratořích na světě.

I přes těžké dopady nemoci na lidstvo je její původ stále nejasný. Předchůdce viru variola zřejmě přešel na člověka z hlodavců před několika tisíci lety v Africe. Podle psaných záznamů mohli neštovicemi trpět panovníci ve starověkém Egyptě, dosud nejstarší geneticky potvrzený nález viru však pocházel z mumifikovaného dítěte zemřelého v 17. století, jež bylo nalezeno na území dnešní Litvy.

Nově nalezené vzorky viru se mírně liší od jeho "moderní" verze, podle vědců však zřejmě pochází ze společného předka, který mezi lidmi koloval už asi před 1700 lety. Badatelé doufají, že by jim nález mohl napovědět více o tom, jak virus mutuje, a tím pomoci při případném boji proti dalším verzím viru, jež by mohly v budoucnu znovu přejít ze zvířat na člověka.

Témata:  Vikingové historie nemoc vědci

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:45

Karel Šíp dostal naloženo. Ringo Čech se opřel do jeho druhé rodiny

Vztah Karla Šípa a Františka Ringo Čecha neměl před mnoha desítkami let právě nejlepší začátek, ale časem se z obou slavných mužů stali přátelé. Ringovi to ale nebrání v tom, aby se do váženého kolegy opřel. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.