Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vítězství Pavla vylepší pozici Česka v EU a NATO i vztahy s USA, soudí analytici

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Sobotní vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách patrně vylepší pozici Česka v Evropské unii či v Severoatlantické alianci. Západní spojenci v něm budou mít čitelnějšího partnera, než by je čekal v případě vítězství Andreje Babiše. Soudí to evropští analytici oslovení ČTK. Proti nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi bude mít podle nich Pavel lepší vztahy se Spojenými státy a může se už během prvních let mandátu dočkat pozvánky do Bílého domu.

"Pro EU je to velká úleva. Bude s ním jednodušší vycházet," řekl ČTK Paul Taylor z evropského think tanku Friends of Europe. Pro českou pozici v EU bude podle něj výhodou, že Pavel se na rozdíl od Babiše nepřátelí s kontroverzním maďarským premiérem Viktorem Orbánem a má jednoznačný postoj k válce na Ukrajině.

"Jeho vítězství je dobrá zpráva pro liberální demokracii. Česko bude pevně ukotveno v hlavním euroatlantickém proudu," soudí Taylor. Za pozoruhodný označil fakt, že Pavel vyhrál s velkým náskokem ve chvíli, kdy hlavním tématem volební kampaně byla válka na Ukrajině a její dopady na život Čechů. "Je to dobrý signál, že veřejné mínění neslyší na ten populistický narativ," uvedl pařížský publicista a dlouholetý znalec evropské politiky.

Experti podotýkají, že posílení pozice v západních organizacích může Česku zajistit i fakt, že se Pavel dlouhodobě velmi kriticky vymezuje vůči Rusku a Číně, což je velký rozdíl proti jeho předchůdci Zemanovi.

"Česko bude dlouhodobě vnímáno jako konstruktivní aktér, který nemění názor každý týden. V diplomacii je předvídatelnost jedna z klíčových hodnot," soudí šéf bruselské pobočky českého institutu Europeum Žiga Faktor.

Podle něj by mohl Pavlův nástup přinést také sjednocení zahraniční politiky vlády, ministerstva zahraničí a Hradu. Rozdílný Zemanův přístup proti oficiálním pozicím Strakovy akademie a Černínského paláce dosud nabourávaly například politiku vůči západnímu Balkánu, což by se mohlo změnit, soudí Faktor.

Pavlův kontrast s pozicí Zemana by podle obou analytiků mohl Česku pomoci zlepšit obraz prezidentského úřadu v očích nejdůležitějšího mimoevropského partnera, kterým jsou USA. Podle Taylora by jasná orientace nového prezidenta mohla pomoci Česku k "nad očekávaní silné pozici" v transatlantických vztazích.

Zatímco Zeman přes snahu svého diplomatického týmu za deset let v úřadě nedostal pozvánku do Bílého domu, Pavel by se jí podle analytiků mohl dočkat relativně brzy.

"Nepřekvapilo by mě, kdyby i ten zájem ze strany Spojených států byl o dost větší, právě kvůli tomu jasnému definování se jako prozápadního politika. I pro USA by pozvánka upevnila jejich roli v prostoru střední a východní Evropy," soudí Faktor. Ačkoli cesta do Washingtonu bývá obvykle výsledkem dlouhé a náročné diplomatické práce, Pavel by podle něj mohl dostat pozvání možná již příští rok.

Témata:  Petr Pavel EU NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.