reklama

Opatření mimo jiné umožní uvolnit více prostředků z federální kasy na boj s virem. Nejvíce zasaženými státy jsou New York (1666 případů) a Kalifornie (826 případů). Kromě Wyomingu a Montany eviduje alespoň jeden případ každý z 50 amerických států.

Oznámení o plánovaném stavu zdravotní nouze vydala americká vláda nedlouho poté, co administrativa prezidenta Joea Bidena čelila kritice za špatnou dostupnost vakcín proti opičím neštovicím.

Kliniky ve velkých městech jako New York nebo San Francisco upozornily, že nemají dost vakcín na to, aby uspokojily poptávku a musely přestat očkovat druhou dávkou, která očkování ukončuje. Bílý dům uvedl, že již zajistil 1,1 milionu dávek vakcíny a posílil kapacitu testování na 80.000 testů týdně.

Opičí neštovice se šíří déletrvajícím kožním kontaktem, ale mohou se přenést i sdílením oblečení, ručníku či povlečení a také krve. Většina nemocných jsou momentálně homosexuální muži, zdravotnické úřady ale upozorňují, že virus může postihnout kohokoliv.

Světová zdravotnická organizace minulý týden označila opičí neštovice, které se rozšířily do více než 70 zemí světa, za hrozbu pro veřejné zdraví.

Podle Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí bylo k 1. srpnu v Evropské unii 12.186 potvrzených případů opičích neštovic, z toho nejvíce ve Španělsku (4298), Německu (2677) a Francii (2054). V Česku bylo případů 20. První úmrtí mimo africký kontinent ohlásily Španělsko a Brazílie minulý týden.