Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vlády evropských zemí si kvůli Ukrajině předvolaly ruské velvyslance

Mark Rutte
Mark Rutte
Foto: Reprofoto YouTube

Vlády řady evropských zemí si kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině předvolaly ruské velvyslance, aby jim předaly formální protest. Předvolání dnes dostali například velvyslanci v Británii, Rakousku či Nizozemsku. Ukrajina povolala kvůli konzultacím do Kyjeva svého moskevského chargé d'affaires.

"Británie vyzvala Rusko, aby vysvětlilo uznání samozvané doněcké a luhanské republiky a přesun vojenských sil na Ukrajinu. Předvolali jsme dnes velvyslance, abychom zdůraznili, že takové kroky jsou porušením mezinárodního práva," uvedlo v prohlášení britské ministerstvo zahraničí.

S velvyslancem Andrejem Kelinem se sešel náměstek Philip Barton, který mu oznámil, že Londýn zavede proti Rusku sankce. Ty později představil premiér Boris Johnson.

Ruského velvyslance si dnes předvolal také nizozemský premiér Mark Rutte, aby mu řekl, že uznání nezávislosti dvou separatistických republik je "naprosto nepřijatelné", uvedla agentura ANP. Silný protest ohledně narušení ukrajinské suverenity si dnes vyslechl i ruský velvyslanec v Rakousku, uvedl na tiskové konferenci kancléř Karl Nehammer.

Témata:  Rusko velvyslanectví Mark Rutte

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.