reklama

Demonstraci pořádalo hnutí Strajk Kobiet (Ženská stávka). To je skupina, která stojí za řadou masových celonárodních protestů, jež se konají od 22. října, kdy bylo rozhodnuto o potratech. Přidali se také další, například podnikatelé, kteří jsou frustrovaní z toho, jak se vláda snaží vypořádat s koronavirovou pandemií. Mnoho Poláků také obviňuje vládu, že se stále více chová jako autoritářský komunistický režim.

Kvůli zákazu shromažďovaní více než pěti osob v reakci na pandemii nemoci covid-19 byla demonstrace organizována jako "spontánní procházka". Demonstranti se shromáždili na centrální křižovatce a vydali se na pochod k domu šéfa vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. Ten je sice pouze místopředsedou vlády, je ale považován za vůdce země.

Mnozí demonstranti nesli vlajky Evropské unie a také duhové vlajky, aby ukázali podporu liberálním západním hodnotám.

Pořádková policie protestující zablokovala a přiměla je vyrazit jinou cestou, než plánovali. Dům, kde bydlí Kaczyński, pak obklíčily stovky policistů.

Menší protesty se dnes konaly také v dalších městech, včetně Gdaňsku, Krakova, Poznani, Lodži a Štětíně. V noci také protestovali rozzlobení farmáři, kteří nechali před domem Kaczyńského velkou hromadu vajec, brambor a mrtvé prase. Zemědělci si stěžují, že dostávají za svou produkci příliš málo, a obviňují vládu, že na to nereaguje. Policie pokutovala čtyři osoby za odhazovaní odpadků a blokování ulice.

reklama