reklama

"Stávka bude mít znovu masivní dopad na veškerý železniční provoz v Německu," oznámily Německé dráhy (DB) v prohlášení týkajícím se plánovaného protestu, který postihne miliony cestujících. Společnost dodala, že v nákladní železniční dopravě dojde k výrazným omezením, což bude mít dopad na průmysl a hospodářství.

DB doporučují cestujícím odložit cestování v době stávky, přičemž zakoupené jízdenky lze využít i po skončení protestu, a vázanost na konkrétní spoje se ruší. Lidé mají také možnost bezplatně vrátit rezervace na spoje během stávky. DB slibují, že zvýší kapacitu u dálkových spojů, které budou schopny vypravit. Společnost plánuje zveřejnit nouzový jízdní řád večer.

Strojvedoucí neodradila ani nová nabídka, kterou DB předložily minulý týden. Navrhly zkrácení pracovní doby strojvedoucích z 38 na 37 hodin týdně s udržením plného příjmu a zvýšení mzdy až o 13 procent. Podle odborů však tato nabídka není akceptovatelná.

Odbory GDL požadují snížení pracovní doby na 35 hodin týdně pro pracovníky ve směnném provozu s plným zachováním mzdy, zvýšení měsíční mzdy o 555 eur a jednorázovou kompenzaci 3000 eur kvůli inflaci. DB tyto požadavky odmítají, tvrdíce, že by zvýšily náklady na personál o 50 procent. DB nově nabízí až 13procentní zvýšení mezd a jednorázový bonus 2850 eur, který by nebyl zdaněn díky vládnímu protiinflačnímu opatření.

Odbory kritizují postoj DB a tvrdí, že společnost nejeví snahu dosáhnout dohody. Strojvedoucí v GDL stávkovali již třikrát od loňského listopadu a nový protest bude mít výrazný dopad na železniční provoz v Německu.

Do stávky vstoupili strojvedoucí německých drah Deutsche Bahn už před dvěma týdny. Doprava byla postižena nejen v rámci německé železnice, kde se během prvního dne podařilo vypravit pouze zhruba pětinu obvyklého počtu vlaků, ale také ovlivnila některé spoje z Česka, zejména vlaky EuroCity mezi Prahou a Berlínem. Očekává se, že i tato stávka e dotkne spojů s Českem.