reklama

Pensylvánii a jejích 20 hlasů ve sboru volitelů připsala americká média demokratickému kandidátovi Joeu Bidenovi už v sobotu, přičemž od té doby tam jeho náskok ve stále ještě neúplných výsledcích narostl už na více než 60.000 hlasů. V Georgii vedl Biden podle posledních údajů o více než 14.000 hlasů a v pátek analytici spolupracující se světovými médii vyhodnotili, že tam už o vítězství nepřijde.

Trump ovšem stále porážku odmítá uznat a pokračuje v šíření konspiračních teorií o nejrůznějších nekalostech. V pátečním tweetu napsal, že "vítězíme ve státě Pensylvánie", protože "ve Filadelfii a Pittsburghu nebylo umožněno prohlédnutí 700.000 hlasovacích lístků". Co konkrétně těmito slovy myslel, nebylo příliš jasné. "Všichni ví, že jsme ten stát vyhráli," uvedl v dalším tweetu na konto Georgie.

V tomto státě v pátek začalo ruční přepočítávání hlasů nařízené republikánským státním tajemníkem, zásadní změna výsledků se ale nečeká. V Pensylvánii dnes bylo oznámeno, že k přepočtu nedojde, zatímco tamní soudy odmítly hned několik žalob podaných Trumpovou kampaní ve snaze zneplatnit tisíce hlasů.

Krátce před zveřejněním tweetů o svých údajných úspěších Trump poprvé za více než týden předstoupil před novináře, byť na žádné otázky neodpověděl. Řada médií si všímala, že během projevu o boji proti koronaviru naznačil pochybnosti o šancích na zvrácení volebního výsledku. "Kdoví, jaká administrativa tady bude," řekl v jistém momentě prezident, čímž se podle agentury Reuters dostal zatím nejblíže k uznání Bidenova vítězství.

"Donald Trump možná ještě není ochoten volby vzdát, ale při jeho vystoupení na zahradě Bílého domu se zdálo, že se objevují jisté pochybnosti o konečném výsledku. (...) Jak dny běží a prezidentovy soudní stížnosti na většinu Joea Bidena ve sboru volitelů jsou buďto stahovány nebo odbíjeny soudy, chýlí se prezidentství Donalda Trumpa ke konci," komentoval vývoj zpravodaj BBC Anthony Zurcher.