V USA není stále znám celkový vítěz úterních prezidentských voleb, podle amerických médií má však nyní větší šanci na úspěch Biden. Pokud by se mu podařilo získat Georgii, která byla v posledních desetiletích stabilně republikánským státem, výrazně by tím ztížil - ne-li zmařil - Trumpovy vyhlídky na druhý mandát.

Výsledky v Georgii jsou však zatím příliš těsné na to, aby tam mohla americká média přiřknout jednomu z kandidátů vítězství. Podle agentury AP ještě zbývá sečíst několik tisíc lístků, které však pocházejí z okresů, kde se voliči většinově kloní k demokratům.

Hrozí rovněž, že jedna ze stran požádá o přepočet hlasů. To zákony v Georgii umožňují v případě, že oba kandidáty odděluje méně než půl procentního bodu. Nyní mají Trump a Biden shodně 49,4 procenta.

Biden poprvé předstihl Trumpa v klíčové Pensylvánii. Podle televize CNN tam nyní vede o 5587 hlasů. Sčítání v tomto státu na severovýchodě USA stále pokračuje, podle listu The New York Times je však většina nezapočítaných hlasů z oblastí nakloněných demokratům. Pokud by Biden Pensylvánii ovládl, získal by dostatečný počet volitelů na zisk Bílého domu.

Pensylvánie se podle předběžných výsledků v den voleb silně klonila na stranu republikánů. Trump několik hodin po skončení hlasování prohlásil, že ve státu vítězí ohromným způsobem.

Pozorovatelé však již před volbami varovali, že právě v Pensylvánii bude velmi výrazný efekt takzvaného "modrého posunu" či "červeného přeludu", tedy že podle hlasů odevzdaných ve volebních místnostech budou mít navrch republikáni, ale demokraté je budou dohánět postupným sčítáním korespondenčních hlasů. Dálkovou formu hlasování si totiž podle očekávání zvolili ve výrazně větší míře Bidenovi stoupenci.

Demokrat v posledních dnech Trumpa soustavně doháněl, ale podle mnohých pozorovatelů bylo jen otázkou času, kdy jej překoná. Trump přitom bez důkazů tvrdí, že demokraté vzhledem k tomuto vývoji podvádějí, pro což podle médií neexistují žádné důkazy.

Pokud by projekce Bidenovi přiřknuly Pensylvánii, překonal by hranici 270 volitelů nutných pro celkové vítězství. Nepotřeboval by přitom získat ani prvenství v Arizoně, kde se neshodují projekce některých amerických médií. Zatímco televize Fox News a agentura AP ji už ve středu přisoudily Bidenovi, televize CNN, ABC a další tamní souboj stále považují za nerozhodný.