reklama

"Reakce íránského režimu je otřesná a hrozná," uvedla šéfka EK v narážce na nekompromisní způsob, jakým Teherán potlačuje protesty. V zemí už kvůli nim za poslední měsíce přišlo o život přes 500 lidí, zatčeno jich bylo na 19.000.

Jednu z největších vln nepokojů od islámské revoluce z roku 1979 vyvolala v loni září smrt mladé Íránky, kterou předtím zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům. Podle policie 22letá Mahsá Amíníová utrpěla infarkt, podle rodiny i dalších zemřela na následky policejní brutality.

"Zvažujeme skutečně nové kolo sankcí a já bych podpořila zařazení revolučních gard (na seznam teroristických organizací). Slyšela jsem několik ministrů, kteří to žádají, a myslím, že mají pravdu," doplnila von der Leyenová.

V pondělí proti popravám v Íránu a za další sankce proti režimu demonstrovaly tisíce lidí ve francouzském Štrasburku, který je jedním ze sídel Evropského parlamentu. Protestující požadovali i zařazení revolučních gard, o které se teheránský teokratický režim dlouhodobě opírá, na seznam teroristických organizací.