Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Von der Leyenová ocenila plán pro Gazu. Ozval se i Guterres

Ursula von der Leyenová
Ursula von der Leyenová
Foto: Instagram

Izraelský plán pro palestinské Pásmo Gazy uvítali předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i generální tajemník OSN António Guterres. Americký prezident Joe Biden v pátek oznámil, že Izrael předložil palestinskému teroristickému hnutí Hamás návrh na úplné příměří v Pásmu Gazy. 

Von der Leyenová sdělila, že v plné míře souhlasí s americkým prezidentem Joem Bidenem. "Nejnovější návrh je významnou příležitostí k ukončení války a utrpení civilního obyvatelstva v Gaze. Tento třístupňový plán je vyvážený a realistický. Teď potřebuje podporu všech stran," napsala na sociální síti X.

Guterres v pátek naznačil svůj souhlas s návrhem příměří. "Generální tajemník už měsíce naléhá na příměří, plný a neomezený přístup humanitární pomoci a okamžité a bezpodmínečné propuštění všech rukojmích zadržovaných v Gaze," uvedl mluvčí Stéphan Dujarric.

"Je čas, aby tato válka skončila," prohlásil Biden na tiskové konferenci v Bílém domě, kde představil plán o třech fázích. První by trvala šest týdnů. Podle prezidenta by zahrnovala "celkové a úplné příměří, stažení izraelských sil ze všech obývaných oblastí Gazy, propuštění rukojmích včetně žen, starších lidí a zraněných výměnou za propuštění stovek palestinských vězňů". 

Plán by podle americké strany umožnil zvýšení humanitární pomoci a do Pásma Gazy by denně přijíždělo šest stovek nákladních aut s pomocí. 

Izraelský návrh počítá s druhou fází, ve které by došlo k trvalému zastavení bojových akcí. V jejím rámci by proběhla výměna všech živých rukojmích a dočasné příměří by nabylo plné platnosti. Ve třetí fázi by došlo k návratu pozůstatků rukojmích odvlečených do Gazy během říjnového útoku. 

Biden apeloval na Hamas, aby nabídku přijal. Vyzval také izraelské vedení, aby se za dohodu postavilo i navzdory případnému tlaku. Vyslovil se rovněž proti nekonečné válce. Region podle šéfa Bílého domu potřebuje diplomatické řešení, na němž budou muset spolupracovat Izraelci a Palestinci na obnově Pásma Gazy. Plan by měl také otevřít cestu k normalizaci vztahů Izraele se Saúdskou Arábií a oslabit hrozbu pro region ze strany Íránu. 

Americký prezident považuje návrh za šanci pro Izrael stát se silným regionálním hráčem. "Izrael předložil svůj návrh a Hamás říká, že chce příměří. Tato dohoda je příležitostí dokázat, že to myslí opravdu vážně. Je čas začít tuto novou etapu, aby se rukojmí mohli vrátit domů, aby byl Izrael v bezpečí a aby skončilo toto utrpení," dodal Biden. 

Témata:  Ursula von der Leyenová Válka v Izraeli s Hamásem António Guterres

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 12:52

Princezna Kate a rakovina: Ve společnosti se teď ledacos změní, zní z nemocnice

Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.