Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vražda migranta na ostrově Lesbos. Jemence pobodali

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Dvacetiletý migrant z Jemenu, kterého v uprchlickém táboře na řeckém ostrově Lesbos někdo pobodal, dnes v nemocnici podlehl svým zraněním. Informace o totožnosti útočníka ani o příčinách čtvrtečního sporu nejsou známy. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na řeckou policii.

Nejedná se přitom o první incident v přeplněném táboře Moria. Před deseti dny v něm byl nalezený oběšený Íránec. Řecko čelí několikaměsíčnímu přílivu migrantů z tureckých břehů.

V hygienicky závadných podmínkách nyní v táboře Moria, který má kapacitu 2800 osob, žije 19.000 lidí. Situace v táboře, jemuž se přezdívá "džungle", se v posledních měsících postupně horší.

Řecko jakožto vstupní brána migrantů a uprchlíků do Evropy v roce 2019 jejich příliv z Turecka stěží zvládá, především kvůli nedostatku příslušných kapacit. Vláda zpřísnila azylový zákon v naději, že tím odradí nově příchozí. Oznámila také vytvoření nových táborů pro migranty s kapacitou 5000 osob na pěti ostrovech v Egejském moři, kde se již nyní nacházejí záchytná a administrativní střediska pro uprchlíky. S tím však nesouhlasí místní obyvatelé, kteří kapacitu plánovaných táborů požadují snížit na 1000 osob.

Témata:  Řecko migrace uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.