Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Východní Slovensko zasáhlo zemětřesení o síle 4,9 stupně

Seismograf, ilustrační fotografie
Seismograf, ilustrační fotografie
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Východ Slovenska zasáhlo v pondělí večer zemětřesení. Otřesy byly podle svědků cítit v Prešovském a Košickém kraji. Ministerstvo vnitra uvedlo, že zemětřesení mělo sílu 4,9 stupně. Mělo by tak jít o jedno z nejsilnějších zemětřesení na Slovensku za několik desítek let.

"Mohu potvrdit, že šlo o seismický jev na východě Slovenska," uvedl vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd Kristián Csicsay pro TASR s tím, že o přesné magnitudě ani lokalizaci zatím nemá dostatek informací. "Pokud by magnituda byla kolem 5, tak naposledy jsme měli zemětřesení s takovou magnitudou před asi 80 lety. Takže na naše poměry je to silné," dodal.

Podle ministerstva vnitra mělo zemětřesení sílu 4,9 stupně. Epicentrum bylo v hloubce deset kilometrů a nacházelo se zhruba deset kilometrů jihovýchodně od města Stropkov. Úřady zatím nemají informace o zraněných lidech či škodách na majetku.

Podle starosty obce Holčíkovce Michala Flešára nehlásili občané velké škody. "Ale já mám například v domě popukané stěny, popadanou omítku, porozbíjené obrazy, zrcadla, vázy. Nestihl jsem ještě všechno zkontrolovat," popsal.

Zástupci hasičů v Prešově sdělili, že v souvislosti se zemětřesením neměli vážnější výjezdy. Na Domaši však museli ukotvit loď, která se zřejmě během otřesů uvolnila.

V Česku jsou zemětřesení častá na Chebsku, kde se ale drobí spíše do zemětřesných rojů, při kterých se tlaky v zemském podzemí uvolňují postupně po menších otřesech. Nejsilnější zemětřesení za poslední desítky let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně.

Témata:  zemětřesení Slovensko

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy