Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vzpoura na ostrově Lesbos. Rozzlobení uprchlíci pochodovali na metropoli

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Na řeckém ostrově Lesbos se dnes 2000 běženců vydalo z tamního tábora pro migranty na pochod do hlavního města ostrova, aby protestovalo proti špatným životním podmínkách v přeplněném táboře. Policie použila slzný plyn, aby pochod z tábora Moria do města Mytiléna zastavila. Informoval o tom dnes deník Kathimerini.

Běženci, kteří podle místních médií skandovali "Svobodu, svobodu", požadují, stejně jako místní úřady na ostrovech, rychlejší přesuny do pevninského Řecka. A doufají, že pak se dostanou do dalších států EU.

Azylová řízení jsou ale zdlouhavá i kvůli nedostatku úředníků a počty migrantů na řeckých ostrovech stále rostou. Jen za leden jich tam připlulo podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z Turecka na 2800.

V přeplněných táborech na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Kos a Leros žije teď na 42.000 migrantů. V táborech proto roste napětí a dochází k potyčkám. V největším táboře Moria na ostrově Lesbos žije na 19.000 lidí, ačkoliv kapacita zařízení je jen 2840 osob.

Řecko se loni stalo opět hlavní vstupní branou migrantů z Blízkého východu a Asie do Evropy, když na jeho ostrovy v Egejském moři dorazilo 59.600 běženců. Dalších 14.890 uprchlíků přešlo podle UNHCR pozemní hranice z Turecka do Řecka.

Konzervativní vláda Kyriakose Mitsotakise, která vystřídala předchozí socialistickou vládu loni v červenci, zaujala přísnější postoj v otázkách migrace. Na podzim prosadila v parlamentu zákon, jenž má zrychlit azylová řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl. Zákon, který platí od letošního ledna, také stanoví, že nově příchozí na řecké ostrovy tam musí zůstat během vyřizování své žádosti o azyl. Součástí plánu vlády je též vybudovat na ostrovech větší uzavřená migrační centra.

Minulý měsíc vláda opět zřídila ministerstvo pro migraci a azyl, které loni po nástupu do úřadu zrušila. Šéf tohoto rezortu Notis Mitarakis o víkendu v rozhovoru s deníkem Kathimerini uvedl, že vláda plánuje návraty migrantů bez nároku na azyl každý týden.

Velkou kritiku od nevládních organizací i od opozice si vláda vysloužila minulý týden vyhlášením výběrového řízení na instalaci plovoucích bariér u řeckých ostrovů v Egejském moři, které mají omezit nelegální migraci ze sousedního Turecka.

Témata:  uprchlíci Řecko uprchlické tábory

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.