reklama

"Existují některé velmi důležité informační mezery, na jejichž odstranění s Čínou spolupracujeme," podotkla Maria Van Kerkhoveová z oddělení WHO, které má na starosti boj proti pandemii. Také poznamenala, že Světová zdravotnická organizace nemá data, která by potvrzovala čínské tvrzení, že vlna nákazy už v některých částech této 1,4 miliardové země opadá.

WHO podle Van Kerkhoveové zatím nemá ani dostatek informací, aby mohla úplně posoudit rizika, která s sebou situace v Číně nese.

Peking kvůli koronaviru, který se začal šířit právě z Číny, dlouho prosazoval politiku takzvané nulové tolerance a s ní související přísná opatření. Ta však loni v listopadu vyvolala na čínské poměry rozsáhlé protesty v ulicích, při kterých někteří dokonce požadovali odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga. Komunistické úřady nakonec v prosinci i pod tímto tlakem otočily a opatření zásadně uvolnily.

Od té doby se koronavirus v Číně velmi rychle šíří. Podle neoficiálních údajů, na které se odvolávala agentura DPA, se jím například jen za první tři prosincové týdny nakazilo na 250 milionů Číňanů.