Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyjádřila vážné obavy o zdraví tisíců migrantů, kteří táboří v příhraničních oblastech v Bělorusku a snaží se dostat do Evropské unie. WHO vyslala tým odborníků do Litvy, aby přinesl rychlé zhodnocení situace tamních běženců, a zjistila, že nějakou formu zdravotní pomoci potřebuje 60 procent z nich.
Organizace připomněla, že tisíce migrantů bez dokladů především z Blízkého východu a Afriky v posledních měsících přicházejí do Běloruska, Lotyška, Litvy a Polska, a vyzvala "všechny státy", aby chránily jejich zdraví.
"Mám velké obavy o tisíce zranitelných lidí, kteří uvázli v zemi nikoho na hranicích Běloruska s Polskem, Lotyšskem nebo Litvou a s blížící se zimou jsou vydáni na milost a nemilost počasí," uvedl šéf evropské sekce WHO Hans Kluge v tiskovém prohlášení.
"S těmito migranty musí být nakládáno s úctou a respektem, na něž mají na základě mezinárodního práva nárok. To se týká i jejich zdraví," zdůraznil ředitel evropské sekce WHO. Připomněl, že migranti včetně žen a dětí spí ve velmi chladném počasí venku a že několik běženců v oblasti již zemřelo.
Evropská unie viní režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že migranty k jejím hranicím dopravuje záměrně a mstí se tak za unijní protiběloruské sankce. Ve čtvrtek EU informovala, že chystá tresty pro aerolinie podílející se na dopravě migrantů. V reakci na to dnes turecké úřady podle agentury AFP oznámily, že vydaly zákaz prodávat letenky do Běloruska občanům Iráku, Sýrie a Jemenu. Běloruská letecká společnost Belavia dříve uvedla, že dneškem počínaje nebude na žádost Ankary občany těchto zemích přepravovat.
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01