reklama

Organizace připomněla, že tisíce migrantů bez dokladů především z Blízkého východu a Afriky v posledních měsících přicházejí do Běloruska, Lotyška, Litvy a Polska, a vyzvala "všechny státy", aby chránily jejich zdraví.

"Mám velké obavy o tisíce zranitelných lidí, kteří uvázli v zemi nikoho na hranicích Běloruska s Polskem, Lotyšskem nebo Litvou a s blížící se zimou jsou vydáni na milost a nemilost počasí," uvedl šéf evropské sekce WHO Hans Kluge v tiskovém prohlášení.

"S těmito migranty musí být nakládáno s úctou a respektem, na něž mají na základě mezinárodního práva nárok. To se týká i jejich zdraví," zdůraznil ředitel evropské sekce WHO. Připomněl, že migranti včetně žen a dětí spí ve velmi chladném počasí venku a že několik běženců v oblasti již zemřelo.

Evropská unie viní režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že migranty k jejím hranicím dopravuje záměrně a mstí se tak za unijní protiběloruské sankce. Ve čtvrtek EU informovala, že chystá tresty pro aerolinie podílející se na dopravě migrantů. V reakci na to dnes turecké úřady podle agentury AFP oznámily, že vydaly zákaz prodávat letenky do Běloruska občanům Iráku, Sýrie a Jemenu. Běloruská letecká společnost Belavia dříve uvedla, že dneškem počínaje nebude na žádost Ankary občany těchto zemích přepravovat.

reklama