reklama

V sobotu deník The New York Times (NYT) informoval, že dosavadní personální šéf Bidenova kabinetu Ron Klain plánuje rezignaci v řádu několika týdnů. Podle médií to bude první významná personální změna v týmu amerického prezidenta po více než dvou letech ve funkci.

Zients, kterému je 56 let a pochází z Washingtonu, působil na rozdíl od svého předchůdce většinu svého profesního života v soukromé sféře. Vedl soukromou kapitálovou společnost a dva roky působil ve správní radě Facebooku.

Pro vládu poprvé pracoval za prezidentování Baracka Obamy, pomáhal s problematickým spuštěním stránek o programu zdravotní péče známé jako Obamacare. Do dubna 2022 pro Bidena řídil největší očkovací kampaň v amerických dějinách. Mezi kolegy je přezdíván “Mr. Fix-It” (pan opravář) pro své schopnosti operativně vyřešit nastalé obtíže.

Oficiální oznámení změny podle NYT nejspíš přijde po Bidenově poselství o stavu unie, které přednese 7. února. Také prezident Obama změnil personálního šéfa v polovině funkčního období. Ten první se soustředil na vedení vlády, ten druhý na kampaň za opětovné zvolení, píše WP.